Polacy przegrali ze Szwecją i odpadli z EURO 2020

Reprezentacja Polski przegrała ze Szwecją 2:3. Oznacza to dla niej koniec turnieju EURO 2020.

Wynik otworzył w 2. minucie Szwed Emil Forsberg. Nasi zawodnicy mieli poważną okazję do wyrównania kwadrans później. Po dograniu z rzutu rożnego Robert Lewandowski trafił dwukrotnie w poprzeczkę. W 59. minucie Wojciecha Szczęsnego ponownie pokonał Emil Forsberg. Na ten strzał szybko odpowiedział kapitan reprezentacji Polski – tym razem posyłając piłkę do siatki rywali. W 65. minucie również trafił między słupki Robina Olsena, ale był na spalonym, dlatego sędziowie nie zaliczyli gola. Kolejną próbę podjął w 84. minucie. Strzelił celnie w sytuacji sam na sam z bramkarzem. Wynik na 2:3 ustalił w 4. minucie doliczonego czasu gry Viktor Claesson.

Zdobyty gol przez Szweda Emila Forsberga po upływie minuty i 22 sekund gry to druga najszybsza bramka w historii piłkarskich mistrzostw Europy. Rekordzistą pozostaje Rosjanin Dmitrij Kiriczenko, który w 2004 roku w spotkaniu z Grecją (2:1) trafił do siatki po 67 sekundach od pierwszego gwizdka. Trzeci w tym zestawieniu jest Yussuf Poulsen z reprezentacji Danii – zdobył bramkę po minucie i 39 sekundach meczu Dania – Belgia. Czwarte miejsce zajmuje Robert Lewandowski. W meczu ćwierćfinałowym Euro 2016 z Portugalią na pokonanie bramkarza rywali potrzebował minuty i 40 sekund.

Przed meczem Paulo Sousa oraz Janne Andersson w porównaniu ze spotkaniami drugiej kolejki grupy E dokonali po jednej zmianie. Do składu biało-czerwonych po przerwie za dwie żółte kartki (w konsekwencji czerwoną) wrócił Grzegorz Krychowiak. Nie grał natomiast kontuzjowany Jakub Moder.

Z kolei trener Andersson wystawił od początku Robina Quaisona, w miejsce Marcusa Berga.

Polacy po dwóch kolejkach grupy E mieli jeden punkt – ulegli Słowacji 1:2 i zremisowali z Hiszpanią 1:1. Gdyby wygrali z pewną już udziału w fazie pucharowej Szwecją, wywalczyliby awans co najmniej z drugiego miejsca.

Dla kapitana Roberta Lewandowskiego było to 122. spotkanie w drużynie narodowej. Oficjalnie „gospodarzem” tych zawodów była Szwecja.

W innym środowym meczu grupy E Hiszpania wygrała w Sewilli ze Słowacją 5:0.

Szwecja – Polska 3:2 (1:0)

Bramki: 1:0 Emil Forsberg (2), 2:0 Emil Forsberg (59), 2:1 Robert Lewandowski (61), 2:2 Robert Lewandowski (84), 3:2 Viktor Claesson (90+4).

Żółta kartka – Szwecja: Marcus Danielson. Polska: Grzegorz Krychowiak, Kamil Glik.

Sędzia: Michael Oliver (Anglia).

Szwecja: Robin Olsen – Mikael Lustig (68. Emil Krafth), Victor Lindeloef, Marcus Danielson, Ludwig Augustinsson – Sebastian Larsson, Albin Ekdal, Kristoffer Olsson, Emil Forsberg (78. Viktor Claesson) – Robin Quaison (55. Dejan Kulusevski), Alexander Isak (68. Marcus Berg).

Polska: Wojciech Szczęsny – Bartosz Bereszyński, Kamil Glik, Jan Bednarek – Kamil Jóźwiak (61. Jakub Świerczok), Grzegorz Krychowiak (78. Przemysław Płacheta), Mateusz Klich (73. Kacper Kozłowski), Piotr Zieliński, Tymoteusz Puchacz (46. Przemysław Frankowski) – Karol Świderski, Robert Lewandowski.

Redakcja: K. Ośko / Ł Sadlak

Więcej w piłka nożna
Sokół Ostróda bez trenera. Piotr Jacek odchodzi z klubu

Piotr Jacek nie jest już trenerem drugoligowego Sokoła Ostróda. Kontrakt został rozwiązanym za porozumieniem stron. O szczegóły zapytaliśmy Piotra Jacka: Zmienia się w naszym klubie sytuacja...