Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 24 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Polscy naukowcy pracują nad przełomowymi technologiami leczenia chorób oczu

Naukowcy z Międzynarodowego Centrum Badań Oka (ICTER) z Warszawy pracują nad technologiami, które rewolucjonizują diagnostykę i leczenie najcięższych chorób wzroku. Centrum powstało dzięki funduszom europejskim przyznanym przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej.

Dyrektor Międzynarodowego Centrum Badań Oka profesor Maciej Wojtkowski powiedział, że naukowcy pracują nad przełomowymi technologiami obrazowania procesów zachodzących w oku oraz ułatwiającymi zabiegi ratujące lub odtwarzające wzrok.

Naszym zadaniem jest tworzenie nowych sposobów leczenia chorób oka. Celujemy w nowe terapie związane z leczeniem chorób genetycznych lub z przeszczepianiem części siatkówki, które będą dopiero wchodziły do praktyki.

ICTER jest jedną z czternastu Międzynarodowych Agend Badawczych finansowanych przez Fundację na Rzecz Nauki Polskiej z programów unijnych – podkreślił  wiceprezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej doktor Tomasz Perkowski.

Utrzymanie jednego centrum to koszt około 30-40 milionów złotych. Finansujemy bardzo nowoczesne badania w przyszłościowych dziedzinach, które mogą mieć bezpośrednie przełożenie na medycynę, zdrowie i postęp technologiczny.

1/3 kadry naukowej stanowią obcokrajowcy. Międzynarodowe Centrum Badań Oka współpracuje z czołowymi ośrodkami badań oka na świecie, w tym z University College London – partnerem strategicznym Centrum.

 

Redakcja: B. Świerkowska-Chromy za IAR

Więcej w siatkówka, badania, leczenie, choroba, lekarze, wzrok, diagnostyka, oko
Niedaleko Olsztynka powstanie Północne Centrum Psychiatrii

Ma mieć 150 łóżek i oddziały: ogólnopsychiatryczne, nerwic młodzieżowych, zaburzeń odżywiana i leczenia uzależnień. Przy Wojewódzkim Szpitalu Rehabilitacyjnym dla Dzieci w Ameryce niedaleko Olsztynka powstanie Północne...

Zamknij
RadioOlsztynTV