Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 4 °C pogoda dziś
JUTRO: 1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Polregio utrzyma dotychczasowe połączenia, jest też możliwość rozszerzenia rozkładu. Podpisano wieloletnią umowę

Fot. M. Lewiński

Dotychczasowe połączenia lokalne będą utrzymane, po modernizacji układów torowych będzie możliwość wprowadzenia kolejnych par pociągów – takie są założenia 6-letniej umowy, którą Urząd Marszałkowski podpisał ze spółką Polregio.

Na wykonywanie przewozów pasażerskich samorząd województwa przeznaczy 414 milionów złotych. Negocjacje umowy były bardzo długie i trudne. Początkowo spółka Polregio, czyli Przewozy Regionalne, oczekiwały kwoty dwukrotnie wyższej niż w minionych latach. Stanęło na 62 mln złotych rocznie z budżetu województwa i prawie 7 mln złotych z Funduszu Kolejowego.

Najważniejszy zapis w umowie to ten, który zakłada, że wszystkie dotychczasowe połączenia zostaną utrzymane. Natomiast, jak zapewnia Urząd Marszałkowski, po zakończeniu modernizacji niektórych linii kolejowych będzie możliwe rozszerzenie ustalonego rozkładu jazdy. W myśl umowy zapewnione są bezpośrednie połączenia do Trójmiasta, Torunia, w kierunku Białegostoku oraz skomunikowania z pociągami PKP Intercity na stacji Iława Główna w kierunku Warszawy, Katowic, Krakowa, a także połączenia kolejowe Olsztyn – Szczytno – Lotnisko Szymany.

Nowa umowa samorządu województwa ze spółką Polregio obowiązywać będzie od 1 stycznia 2021 r. do 31 grudnia 2026 r.

Posłuchaj relacji Marka Lewińskiego

 

Autor: M. Lewiński
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w kolej, umowa, przewozy, połączenia
Rozbudowa Szpitala Miejskiego w Elblągu coraz bliżej. Podpisano umowę z wykonawcą

Szpital Miejski w Elblągu może zacząć rozbudowę placówki. Podpisana została umowa z wykonawcą, który wygrał przetarg na budowę Bloku Operacyjnego i Centralnej Sterylizatorni. To ta sama...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV