Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 10 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Politycy PSL pytają o pomoc rządu dla przedsiębiorców dotkniętych lockdownem i rekompensaty dla rolników

konferencja prasowa PSL.

Politycy PSL na konferencji prasowej  w Olsztynie mówili o konieczności pomocy finansowej dla przedsiębiorców dotkniętych lockdownem i zagrożeniach związanych  z rozwijającą się w regionie epidemią ptasiej grypy.

Przedsiębiorcy oczekują zniesienia obostrzeń związanych z pandemią i pomocy finansowej państwa – mówili warmińsko-mazurscy politycy PSL. Straty każdego dnia dla polskiej gospodarki to około miliarda 300 milionów złotych – podkreślała Urszula Pasławska.

Trzeba zlikwidować na stałe lockdown, a komunikaty, które płyną od rządu są niespójne. Dzisiaj przedsiębiorcy oczekują na pewne informacje, kiedy zostaną uruchomione kolejne branże

– tłumaczyła posłanka Pasławska.

00:00 / 00:00

Wielu przedsiębiorców skorzystało z tarcz finansowych, natomiast samorządy, które aplikowały o wsparcie do Funduszu Inwestycji Lokalnych, także nie zostały pominięte – odpowiada poseł PiS Jerzy Małecki. Znoszenie obostrzeń musi być stopniowe – podkreślał.

Wcześniej Polskie Stronnictwo Ludowe zarzucało nam, że podchodzimy do obostrzeń zbyt liberalnie. W tej chwili PSL mówi co innego

– mówił poseł Małecki.

00:00 / 00:00

Politycy PSL złożyli interpelację w sprawie wsparcia zapowiedzianego dla naszego regionu, który miał najdłuższy lockdown – bo od końca lutego. Wcześniej zapowiadana kwota 300 milionów złotych dla regionu została pomniejszona do 200 milionów. PSL złożyło interpelację do premiera Gowina z pytaniem, kiedy te pieniądze trafią do regionu i kto będzie mógł z nich korzystać.

Kolejna epidemia – tym razem ptasiej grypy – staje się coraz poważniejszym problemem. Zdaniem posła Zbigniewa Ziejewskiego, sztaby kryzysowe nie zostały we właściwym czasie powołane, a w budżecie państwa brakuje funduszy na odszkodowania dla rolników.

Są to potężne obciążenia finansowe, a rząd nie jest przygotowany, by wypłacić odszkodowania.

– wskazywał Ziejewski.

00:00 / 00:00

Jak wyliczał poseł Ziejewski, w budżecie jest zaplanowanych 430 milionów zł na cały rok na rekompensaty dla rolników za ASF i ptasią grypę. Tymczasem tylko w powiecie żuromińskim, gdzie produkuje się około stu milionów sztuk drobiu, straty sięgają już pół miliarda.
Rolnicy będą mogli liczyć na wsparcie – przekonuje poseł Jerzy Małecki.

Dotychczasowe nasze działania pokazują, że nigdy nie zostawiliśmy rolników samych. Tak będzie i w tym przypadku. (…) Rząd nie pozostawi rolników samych sobie

– mówił poseł.

00:00 / 00:00

Politycy PSL apelują o pilne zwołanie sejmowej komisji rolnictwa i policzenie strat, tak by rolnicy mogli dostać odszkodowania jak najszybciej.

Autor: A. Skrago
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w PSL, ptasia grypa, obostrzenia, wsparcie finansowe
Nie kupujcie drobiu niewiadomego pochodzenia – apeluje lekarz weterynarii do hodowców z powiatu elbląskiego

Powiat elbląski boryka się z ogniskami ptasiej grypy. Występowanie wysoce zjadliwej grypy ptaków stwierdzono w gminie Gronowo Elbląskie oraz Markusy. Są to ogniska wtórne związane z...

Zamknij
RadioOlsztynTV