Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Nie kupujcie drobiu niewiadomego pochodzenia – apeluje lekarz weterynarii do hodowców z powiatu elbląskiego

Powiat elbląski boryka się z ogniskami ptasiej grypy. Występowanie wysoce zjadliwej grypy ptaków stwierdzono w gminie Gronowo Elbląskie oraz Markusy.

Są to ogniska wtórne związane z kupnem już zakażonego drobiu. Dlatego powiatowy lekarz weterynarii apeluje do hodowców, by nie kupowali zwierząt niewiadomego pochodzenia. Kury czy kurczaki powinno się kupować tylko z legalnych źródeł u zatwierdzonych przewoźników, którzy muszą posiadać zezwolenia od powiatowego lekarza weterynarii.

Czujność powinien wzbudzić fakt, że ktoś chce sprzedać drób po wyjątkowo niskich i okazyjnych cenach – uczula powiatowy lekarz weterynarii w Elblągu Alicja Czebiołko.

00:00 / 00:00

Dodatkowo miejscowości w gminie Gronowo Elbląskie, Markusy, Rychliki, oraz Elbląg zostały objęte specjalnym nadzorem i uznane za obszar zagrożony. Hodowcy drobiu powinni stosować się do zaleceń powiatowego lekarza weterynarii.

00:00 / 00:00

W obszarze zagrożonym oraz zapowietrzonym ptasią grypą nie wolno kupować i sprzedawać drobiu, wywozić lub rozrzucać ściółki czy nawozów naturalnych, organizować targów i wystaw ptaków. Nie wolno też przewozić drobiu oraz jaj. Zasady te będą obowiązywały co najmniej do 16 maja.

 

Autor: A. Pastuszka
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w drób, lekarz weterynarii, ptasia grypa
Ptasia grypa nie odpuszcza. Kolejny przypadek w regionie

21. ognisko ptasiej grypy w regionie od początku roku potwierdziły służby weterynaryjne. Wirus zaatakował w Michałowie koło Susza w powiecie iławskim. W ubiegłym roku wykryto zaledwie...

Zamknij
RadioOlsztynTV