Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 4 °C pogoda dziś
JUTRO: 8 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Policjanci z Warmii i Mazur pełnią służbę za granicą. Jakie mają zadania?

Fot. Policja.pl

Kosowo, Gruzja, ale też Chorwacja i Bułgaria. Policjanci z Polski wyjeżdżają  pełnić służbę za granicą od ponad 20 lat. W tym czasie na misje wyjechało ponad 200 policjantów z Warmii i Mazur.

Obecnie na misjach w Kosowe i Gruzji przebywa 6 naszych funkcjonariuszy – powiedział st. asp. Rafał Jackowski z KWP w Olsztynie.

Funkcjonariusze pełnią służbę w ramach 33. rotacji jednostki specjalnej polskiej Policji – misji Unii Europejskiej w zakresie praworządności w Kosowie oraz misji obserwacyjnej Unii Europejskiej w Gruzji. Celem kontyngentu w Kosowie jest rozwijanie i wzmacnianie wieloetnicznych służb policyjnych oraz wspomaganie lokalnych organów odpowiedzialnych za zapewnienie przestrzegania prawa, bezpieczeństwa i porządku publicznego w Kosowie.

00:00 / 00:00

Służba poza granicami kraju to również wymiany podczas sezonu turystycznego i tu prym wiedzie Chorwacja – popularny kierunek wycieczek Polaków.

Polscy policjanci pełnią służbę patrolową wspólnie z chorwackimi kolegami. Ich głównym zadaniem jest asystowanie przy czynnościach podejmowanych w stosunku do obywateli polskich oraz udzielanie wszechstronnej pomocy celem utrzymania statusu obywateli polskich, jako grupy narodowej dobrze chronionej przez swoje państwo.

– dodał Jackowski.

00:00 / 00:00

Słynna była interwencja polskich policjantów z ubiegłego roku z Kosowa. Policjant z Ełku Artur Bućko uratował serbskiego motocyklistę, który spadł do wąwozu i nie mogąc się ruszyć leżał tam przez 5 dni. Zauważyli go polscy policjanci, którzy jako pierwsi dotarli do rannego i wycieńczonego mężczyzny.

Autor: J. Golon
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w policja
Dryfujące łodzie postawiły służby na nogi

Dryfujące łodzie na jeziorach trzykrotnie stawiały na nogi policjantów z powiatu szczycieńskiego. Interwencje miały miejsce w ubiegłym tygodniu. Jak powiedział nam aspirant Kamil Niedziela, wszystkie przypadki...

Zamknij
RadioOlsztynTV