Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Polacy się starzeją i jest ich coraz mniej. Jak wygląda sytuacja w regionie?

Fot. M. Stankiewicz

Jest nas coraz mniej i jesteśmy coraz starsi – wynika z danych Narodowego Spisu Powszechnego. Szczegóły przedstawił prezes Głównego Urzędu Statystycznego Dominik Rozkrut.

W porównaniu z ostatnim badaniem z 2011 roku, liczba ludności Polski zmniejszyła się o 1,2 procent, czyli o 476 tysięcy. W ciągu dekady, o 5 punktów procentowych, zwiększyła się natomiast liczba seniorów.

Taka sama tendencja jest w województwie warmińsko-mazurskim – o czym powiedział dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Statystycznego w Olsztynie Marek Morze.

Liczba mieszkańców Warmii i Mazur spadła. Jest nas mniej o ponad 70 tysięcy, to prawie 5 procent. Nieco więcej osób ubyło z miast niż ze wsi (…) Zmniejsza się także udział dzieci i młodzieży do lat 14. W 2000 roku na 100 dzieci przypadało 50 osób w wieku powyżej 65 roku życia. Obecnie jest to około stu kilkunastu seniorów.

00:00 / 00:00

Jak podkreślił Marek Morze, gminą o największym w całej Polsce wzroście liczby mieszkańców jest Stawiguda w powiecie olsztyńskim. Z prawie 6,5 tysiąca osób, w ciągu dekady, rozrosła się do ponad 13,5 tysiąca.

Za zwiększeniem liczby ludności idzie zwiększenie się liczby mieszkań. Pod tym względem Stawiguda zanotowała przyrost o 140 procent i była na drugiej pozycji w kraju.

00:00 / 00:00

Region znalazł się także w gronie województw z największą liczbą gmin, w których ubyło mieszkańców. To przede wszystkim gminy wysunięte na północ i wschód w naszym województwie. Wśród nich znajdują się: Lelkowo, Kruklanki i Dubeninki.

Autor: D. Grzymska
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w mieszkańcy, GUS, starość, ludność
Samowystarczalność energetyczna? Mieszkańcy bloku ze Szczytna dają temu przykład

Blok przy ulicy Śląskiej w Szczytnie coraz bliżej samowystarczalności energetycznej. Jeszcze kilka lat temu plany mieszkańców tego bloku były wyśmiewane przez sąsiadów. Teraz wywołują raczej zazdrość....

Zamknij
RadioOlsztynTV