Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 25 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Pokrzyżackie mury obronne w Pasłęku przejdą gruntowny remont. To jedna z najdłuższych średniowiecznych fortyfikacji w Polsce

Zamek w Pasłęku. Fot. M. Stankiewicz

Na prace remontowe murów obronnych gotyckiego zamku krzyżackiego gmina Pasłęk uzyskała 8,5 miliona złotych unijnej dotacji.

Łączna wartość przedsięwzięcia szacowana jest na 16,5 miliona złotych. Urząd miejski w Pasłęku ogłosił przetarg na wybór wykonawcy prac budowlanych, które obejmą naprawę, wzmocnienie i konserwację dawnych murów obronnych o długości prawie kilometra. To jedna z najdłuższych średniowiecznych fortyfikacji w Polsce. Prace remontowe mają potrwać do września 2021 roku.

Mury obronne – otaczające pasłęckie stare miasto – zostały wzniesione około 1320 roku wraz z bramami i basztami obronnymi. Zamek został zniszczony w trakcie wojny polsko-krzyżackiej w 1520 roku i rozebrany do fundamentów. Jego odbudowę zakończył w 1578 roku elektor brandenburski Jerzy Fryderyk.

W 1945 r. zamek został spalony przez żołnierzy Armii Czerwonej i ponownie odbudowany w latach 1968-1975. Obecnie mieści się tam siedziba władz miejskich, biblioteki i ośrodka kultury. Poszukiwacze skarbów od lat uważają, że jest to jedno z możliwych miejsc ukrycia Bursztynowej Komnaty.

 

 

Autor: PAP
Redakcja: K.Kantor/B.Świerkowska-Chromy

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pieniądze, zabytek, Nidzica, zamek, gotycki, dotacja, mury obronne
XIX-wieczny eksponat w ełckim Muzeum Historycznym. „To wyjątkowy zabytek techniki”

Muzeum Historyczne w Ełku ma nowy zabytek techniki. To XIX-wieczna kareta fiakierska. Jak powiedział Radiu Olsztyn dyrektor placówki Rafał Żytyniec, kareta typu Plauka była używana na...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV