Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Podróżowanie koleją będzie szybsze i wygodniejsze

Fot. Ł. Węglewski

Ponad godzinę krótsze podróże koleją ze Szczytna do Ełku i o kwadrans krócej z Warszawy do Olsztyna. Lepszy dostęp do pociągów, skrócenie podróży i lepsza obsługa na stacjach i przystankach – to główne założenia Krajowego Programu Kolejowego do 2023 roku.

Około 1,5 miliarda złotych będzie kosztowała poprawa komunikacji kolejowej na Warmii i Mazurach. O głównych inwestycjach mówili w Olsztynie: prezes zarządu spółki Polskie Linie Kolejowe Ireneusz Marchel oraz wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit.

W planach jest modernizacja najważniejszych linii kolejowych na Warmii i Mazurach. Jak powiedział wiceminister Jerzy Szmit dzięki modernizacji i elektryfikacji trasy z Olsztyna do Ełku, przez Korsze pojedziemy o prawie 40 min krócej. O godzinę i 20 minut skróci się podróż pociągiem relacji Olsztyn – Szczytno – Ełk. O kwadrans krócej trwać będzie podróż z Działdowa – Olsztyna.

00:00 / 00:00

– W poprzedniej perspektywie modernizacja kolei objęła linię na obrzeżach województwa warmińsko-mazurskiego. Krajowy Program Kolejowy zakłada znaczącą poprawę podroży w regionie. Dzięki inwestycjom PKP Polskich Linii Kolejowych zwiększy się atrakcyjność Warmii i Mazur i znaczenie kolei dla gospodarki – przekonuje Ireneusz Merchel.

– Połączenia kolejowe przywrócone zostaną także w samym Olsztynie. Na odcinku Olsztyn Główny – Olsztyn Gutkowo wybudowane zostaną dwa przystanki kolejowe, co ułatwi dostęp do zachodnich dzielnic miasta – powiedział wiceminister Jerzy Szmit.

00:00 / 00:00

Zdaniem wiceministra infrastruktury i budownictwa, kolej dużych prędkości jest zbyt kosztowna, dlatego nie będzie jej na Warmii i Mazurach.

Po modernizacji linii kolejowych skróci się czas przejazdu na trasach

  • Korsze – Ełk o około 32 minuty
  • Olsztyn – Korsze  o około 5 minut
  • Olsztyn – Korsze – Ełk o około 37 minut
  • Działdowo – Olsztyn o około 16 minut
  • Warszawa Centralna – Olsztyn Główny o około 16 minut
  • Iława – Olsztyn o około 6 minut
  • Szczytno – Ełk o 1 godzinę i 22 minuty
  • Olsztyn – Szczytno – Ełk o 1 godzinę 22 minuty
  • Gutkowo – Braniewo o 31 minut
  • Białystok – Ełk – Suwałki do około 1 godziny 29 minut

O inwestycjach kolejowych poinformowali: prezes zarządu PKP PKL Ireneusz Marchel, wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit, i wojewoda Artur Chojecki. Fot. K. Kaszubski

O inwestycjach kolejowych mówili w Olsztynie: prezes zarządu spółki PKP PKL Ireneusz Marchel, wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit, i wojewoda Artur Chojecki. Fot. K. Kaszubski

Fot. Łukasz Węglewski

 

 (kkasz/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w PKP, pociąg, kolej, modernizacja, podróż
Pan Zygmunt podróżuje dookoła Polski…ciągnikiem!

Zygmunt Kuś z Pleszewa (Wielkopolska) objeżdża Polskę... ciągnikiem. Przeszedł na emeryturę, wyremontował zabytkowy ciągnik i ruszył nim na wyprawę. Na drogach regionu można napotkać pana Zygmunta,...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV