Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 15 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Podpisano umowę na budowę „Fotowoltaiki Gryźliny”

po podpisaniu umowy na budowę fotowoltaiki w Gryźlinach, od lewej starosta Mirosław Pampuch, wiceprezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska Maria Sokol, prezes spółki „Fotowoltaika Gryźliny” Krystyna Mathoes, wójt gminy Stawiguda Teodozy Marcinkiewicz

W Gryźlinach powstanie pierwsza w regionie elektrownia słoneczna. Plany te ma zrealizować spółka „Fotowoltaika Gryźliny” zawiązana przez powiat olsztyński i gminę Stawiguda.

W Starostwie Powiatowym w Olsztynie podpisano 28.11. umowę pomiędzy spółką a Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska na dofinansowanie projektu z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury.

Prezes spółki „Fotowoltaika Gryźliny” Krystyna Mathoes jest pewna, że inwestycja jest już gotowa do realizacji pod względem finansowym.

Koszt to ponad 6 milionów złotych, a moc elektrowni to 1 megawat. Elektrownia zajmie 2 hektary, z czego panele słoneczne zajmą 6 tysięcy metrów kwadratowych. – Dofinansowanie inwestycji przekroczy 40% – mówi wiceprezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska Maria Sokol i dodaje, że w kolejce już czekają kolejne podobne projekty. – Mamy kolejne konkursy ogłaszane na odnawialne źródła energii. Mam nadzieję, że do końca roku uda się nam podpisać jeszcze kilka umów na takie instalacje.

Starosta olsztyński Mirosław Pampuch chce, aby elektrownie słoneczne były alternatywą dla kontrowersyjnych farm wiatrowych. Prąd z elektrowni słonecznej w Gryźlinach ma popłynąć do sieci najpóźniej za rok. Zyski ze sprzedaży gmina Stawiguda i powiat olsztyński zamierzają przeznaczyć na utrzymanie lotniska w Gryźlinach i remonty dróg. (K.Kaszubski/as)

Relacja Krzysztofa Kaszubskiego:

00:00 / 00:00
Więcej w elektrownia słoneczna
W Gryźlinach powstanie pierwsza w regionie elektrownia słoneczna

Elektrownia słoneczna powstanie w przyszłym roku na 2-hektarowej działce na terenie lądowiska w Gryźlinach. Instalacja będzie systemem o maksymalnej mocy 1 megawata, z którego produkowana energia...

Zamknij
RadioOlsztynTV