Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 10 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kończy się budowa elektrowni słonecznej w Gryźlinach

Kończy się budowa elektrowni słonecznej w Gryźlinach. Fot. Powiat Olsztyn

Na lądowisku w Gryźlinach powstaje jedna z największych na Warmii i Mazurach elektrowni słonecznych o mocy jednego megawata.

Czeska firma Solartec kończy montaż konstrukcji, na których w przyszłym tygodniu będzie umieszczać panele fotowoltaiczne. Pod koniec października elektrownia zostanie testowo włączona, a uruchomiona na stałe będzie pod koniec listopada.

Tak będzie wyglądać elektrownia słoneczna w Gryźlinach. Fot. Powiat Olsztyn

Elektrownia powstaje na 2-hektarowej działce. Powierzchnia paneli zajmie około 6 tysięcy metrów kwadratowych. Jest własnością powiatowo-gminnej spółki Fotowoltaika Gryźliny, która wyprodukowaną energię będzie sprzedawała do sieci. Spółkę założyły Powiat Olsztyński i gmina Stawiguda.

– Prognozy pokazują, że w pierwszym roku funkcjonowania będzie minimum 900 megawatogodzin energii elektrycznej – mówi prezes spółko Krystyna Mathoes.

Wypracowany zysk, w pierwszej kolejności, zostanie przeznaczony na rozbudowę lądowiska w Gryźlinach. Budowa elektrowni jest możliwa dzięki współpracy powiatu olsztyńskiego z Politechniką Warszawską oraz Gminą Stawiguda. Porozumienie w sprawie budowy obiektu podpisano w 2010 roku. (lew/bsc)

Tak będzie wyglądać elektrownia słoneczna w Gryźlinach. Fot. Powiat Olsztyn

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Gryźliny, elektrownia słoneczna, fotowoltaika
Mistrz lotnictwa akrobatycznego otarł się o śmierć

Jurgis Kairys - gwiazda lotniczego pikniku, który co roku odbywa się w Gryźlinach, cudem uniknął śmierci podczas lotu nad Morzem Egejskim. Litwin po awarii samolotu musiał...

Zamknij
RadioOlsztynTV