Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Podniesienie kwoty wolnej od podatku PIT i wybór RPO. Posłuchaj opinii posłów z regionu

Kto zyska, a kto straci na podniesieniu kwoty wolnej od podatku PIT – o tym dyskutowali goście Porannych Pytań Radia Olsztyn. Kwota wolna ma wzrosnąć do 30 tysięcy złotych.

Poseł Platformy Obywatelskiej Janusz Cichoń twierdził jednak na antenie Radia Olsztyn, że w rzeczywistości obciążenia podatkowe wzrosną – bo zapowiedziano także składkę zdrowotną w wysokości 9 procent zarobków, której – inaczej niż obecnie – nie będzie można odliczyć od podatku.

Dodatkowy podatek, który zapłacimy od praktycznie każdego dochodu, także ci najmniej zarabiający dzisiaj emeryci, którzy w ogóle nie płacili podatku, zapłacą 9%. Ci którzy pracują na częściówkach do 1500 złotych praktycznie będą w plecy.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Jerzy Małecki w Porannych Pytaniach odpowiadał natomiast, że system będzie bardziej sprawiedliwy.

Zyska ponad 18 milionów Polaków. Jeżeli chodzi o ujednolicenie składki zdrowotnej, obecnie część z wysokimi zarobkami płaci bardzo niską składkę zdrowotną – nieproporcjonalną do swoich dochodów. W tej chwili faktycznie ta składka zdrowotna obciążała najbardziej osoby na umowach o pracę, w tym także najbiedniejsze.

W miniony piątek premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że ustawa o podniesieniu kwoty wolnej od podatku PIT zostanie przyjęta w czerwcu.

Jak Jarosław Gowin zachowa się podczas głosowania nad wyborem Rzecznika Praw Obywatelskich – nad tym zastanawiali się goście Porannych Pytań Radia Olsztyn. Na stanowisko RPO jest obecnie dwoje kandydatów – zgłoszona przez PiS olsztyńska senator Lidia Staroń oraz zgłoszony przez opozycję prawnik profesor Marcin Wiącek. Poparcie kandydata opozycji zapowiedziało też Porozumienie Jarosława Gowina.

Poseł Janusz Cichoń mówił, że liczy także na to poparcie podczas głosowania w sejmie.

Zrobił to podpisując się pod kandydaturą. Przypomnę, że Jarosław Gowin miał jakąś umowę z Jarosławem Kaczyńskim w sprawie wyboru i to PiS nie dotrzymał tej umowy.

Poseł Jerzy Małecki na naszej antenie wyrażał natomiast nadzieję, że Porozumienie zmieni zdanie.

Tworzymy Zjednoczoną Prawicę, czyli tworzymy zespół. Jeżeli chodzi o to jak zagłosuje Jarosław Gowin oraz jego posłowie…. Zobaczymy, mam nadzieję, że zagłosują tak jak Zjednoczona Prawica.

Jak wynika z zapowiedzi, sejmowe głosowanie ma odbyć się 15 czerwca. Będzie to już 5. próba wybrania Rzecznika Praw Obywatelskich.

Posłuchaj rozmowy Andrzeja Piedziewicza z Januszem Cichoniem i Jerzym Małeckim

00:00 / 00:00

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w PIT, Janusz Cichoń, Rzecznik Praw Obywatelskich, video, Jerzy Małecki
Czołowi triathloniści będą rywalizować nad jeziorem Ukiel. W sobotę startuje Puchar Europy

Niemal 250 zawodników z 30 krajów wystartuje w triathlonowym Pucharze Europy, który po raz czwarty odbędzie się w Olsztynie. W sobotę światowa czołówka będzie ścigać się...

Zamknij
RadioOlsztynTV