Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Podniebne akrobacje nad Giżyckiem

Przelot wojskowego śmigłowca Mi-24 zakończył pierwszą turę sobotniej części pokazów lotniczych w Giżycku.

Air Show 2014 w Giżycku. Fot. Aleksandra Stańco

Mazury AirShow to wakacyjne wydarzenie, które od 15 lat zachwyca tysiące widzów wyjątkową atmosferą pokazów organizowanych w pięknej scenerii Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Obserwatorzy zgromadzeni w Giżycku mogą przez cały weekend podziwiać samoloty, śmigłowce, wodnosamoloty oraz inne konstrukcje lotnicze w powietrzu, na wodzie i na lądzie.

Dodatkową atrakcją imprezy jest prowadzenie operacji lotniczych z Lotniska Kętrzyn Wilamowo. Już od czwartku zjeżdżają tu rzesze wolontariuszy i miłośników awiacji z całego kraju. Właśnie na tym historycznym lotnisku odbywają się odprawy załóg oraz starty i lądowania samolotów.

Air Show 2014 w Giżycku. Fot. Aleksandra Stańco

Odwiedzający mogą wejść na teren lotniska kupując cegiełkę. Dochód jest przeznaczony na cele statutowe i działalność aeroklubu. Na lotnisku czeka na nich szereg atrakcji lotniczych i kulinarnych. Odwiedzający nie ograniczają się do oglądania samolotów, śmigłowców i wiatrakowców na ziemi – dla chętnych jest możliwość odbycia lotu widokowego samolotami An-2 i Wilga. Na lotnisku Wilamowo można też spotkać się z pilotami, zazwyczaj bardzo otwartymi i chętnie odpowiadającymi na liczne pytania.

Podczas pierwszej części sobotnich pokazów nad Giżyckiem były prezentowane samoloty An-2, VL3 Evolution, AT-3, Extra EA-300, XtremeAir XA-42, Zlin 50L oraz śmigłowiec Mi-24.

O godzinie 16:00 rozpocznie się kolejna seria pokazów, której bohaterami będą między innymi załogi Orlików i Sokoła. Sobotnią część imprezy zakończy pokaz sztucznych ogni na molo portu żeglugi o godzinie 22:00.

Niedzielne pokazy odbędą się w godzinach 11-14, o godzinie 14:30 rozpocznie
się uroczyste zakończenie Mazury AirShow 2014 w giżyckim amfiteatrze. Tradycyjnie jest to okazja do ostatniego spotkania z większością pilotów oraz zdobycia wymarzonych autografów.

Wszystkie najnowsze zdjęcia i relacje są dostępne na stronie mazuryairshow.pl, oraz na profilu facebook.com/mazury.ai

(mail/łw)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w lotnictwo, Air Show
Podniebne akrobacje nad Gryźlinami

Nazywani „latającym cyrkiem ze Szwecji” podniebni akrobaci ze Scandinavian Airshow i mistrz świata Jurgis Kairys z Litwy są gwiazdami siódmej edycji Rodzinnego Pikniku Lotniczego, który trwa...

Zamknij
RadioOlsztynTV