Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 
Logo Eko Lider EKO LIDER - WYNIKI KONKURSU DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

Podczas ćwiczeń zginął strażak. Oskarżony o ich zorganizowanie Marcin L. usłyszał wyrok

Sąd Rejonowy w Kętrzynie wydał wyrok w sprawie odpowiedzialności za śmierć strażaka podczas ćwiczeń w czerwcu 2018 roku.

Sędzia uznał młodszego kapitana Marcina L,. odpowiedzialnego za organizację ćwiczeń, winnym nieumyślnego spowodowania śmierci oraz podżegania do składania fałszywych zeznań.

Do tragicznego wypadku doszło 14 czerwca 2018 roku na terenie Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Kętrzynie. Odbywało się tam szkolenie sześciu strażaków z pierwszej pomocy medycznej i ratownictwa wysokościowego. Według ustaleń prokuratora Marcin L. zezwolił na to, by strażacy skakali na napełniony powietrzem skokochron, choć przepisy bezpieczeństwa i higieny służby wyraźnie tego zakazują. W rezultacie jeden z funkcjonariuszy po skoku z dachu garażu doznał rozległych obrażeń głowy i zmarł.

Marcin L. sam składał fałszywe zeznania mówiąc, że nie pozwolił na wykonywanie skoków. Miał też nakłonić strażaków, uczestniczących w szkoleniu, by zeznawali, że takich ćwiczeń nie było.

Sąd Rejonowy w Kętrzynie skazał Marcina L. na rok pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem kary na 3 lata. Sąd orzekł wobec oskarżonego także 3-letni zakaz wykonywania zawodu strażaka, ratownika medycznego oraz zawodu związanego z udzielaniem pomocy medycznej.

Marcin L. został uniewinniony od zarzutu składania fałszywych zeznań. Sąd uznał bowiem, że po zmianie zeznań strażaków sytuacja procesowa Marcina L. zmieniła się. Został podejrzanym, a następnie oskarżonym. Wyrok w tej sprawie jest nieprawomocny.

Autor: B.Gajlewska
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w strażak, wypadek, straż pożarna, wyrok
„Strata”. Posłuchaj reportażu Anny Minkiewicz-Zaremby

O tej sprawie mówiliśmy nie raz. 25 kwietnia, Szczytno, sobota .... Jeden krótki moment, jedna sekunda... Rozpędzony samochód wjeżdża na chodnik i uderza w dziecięcy, bliźniaczy...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV