Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
brak danych dla miasta: olsztyn
Logowanie
 

Podczas budowy oczka wodnego wykopano 30 granatów

Fot. KPP Gołdap

30 granatów moździerzowych z czasów II wojny światowej wywieźli w sobotę saperzy z okolic Dubeninek. Na skrzynię pełną tych pocisków natrafiono przy budowie oczka wodnego dla płazów w Parku Krajobrazowym Puszczy Rominckiej.

Na niebezpieczne znalezisko natrafiono w Linowie w gminie Dubeninki podczas prac ziemnych przy odtwarzaniu zbiornika wodnego dla płazów. Na łyżce koparki operator zauważył drewnianą skrzynkę. Kiedy się rozpadła, wypadło z niej kilkanaście pocisków moździerzowych. Na szczęście nie doszło do wybuchu, nikomu nic się nie stało.

Fot. KPP Gołdap

Miejsce zabezpieczała policja, po znalezisko przyjechał patrol saperski z Giżycka. Saperzy odnaleźli w sumie 30 niemieckich granatów moździerzowych z czasów II wojny światowej. W bagnistej ziemi zachowały się one w bardzo dobrym stanie, na niektórych widoczne są nawet czytelne napisy.

Fot. KPP Gołdap

Gdy saperzy zobaczyli, ile jest tych granatów, wezwali do pomocy jeszcze dwa pojazdy z Orzysza

– powiedziała mł. asp. Marta Domańska z policji w Gołdapi.

Podczas działań saperów nie była konieczna ewakuacja, bo w pobliżu nie ma żadnych zabudowań. Po południu niewybuchy zostały przetransportowane na poligon, gdzie zostaną unieszkodliwione.

Fot. KPP Gołdap

Odtwarzanie oczek wodnych w Parku Krajobrazowym Puszczy Rominckiej jest częścią projektu czynnej ochrony zagrożonych gatunków płazów i gadów na obszarach Natura 2000. Ma to zapobiec wymarciu i zwiększyć liczebność populacji żółwia błotnego i kumaka nizinnego. Park krajobrazowy położony jest między Gołdapią a Żytkiejmami, w północno-wschodniej części woj. warmińsko-mazurskiego przy granicy z obwodem kaliningradzkim.

Fot. KPP Gołdap

Fot. KPP Gołdap

Fot. KPP Gołdap

Autor: M. Boguszewski (PAP)
Redakcja: K. Ośko

Więcej w granat, niewybuch, saperzy, Dubeninki, Puszcza Romincka
Rezerwat został powiększony. Są tam tereny bagienne i rzadkie rośliny

Jeden z rezerwatów przyrody w Puszczy Boreckiej został powiększony. To florystyczne Uroczysko Kramnik w gminie Dubeninki. Na Uroczysku Kramnik znajdują się tereny bagienne i rzadkie rośliny, np....

Zamknij
RadioOlsztynTV