Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 30 °C pogoda dziś
JUTRO: 24 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Pod Grunwaldem odbyły się uroczystości w 607. rocznicę bitwy. W inscenizacji wzięło udział ponad tysiąc rycerzy


Uroczystości w 607. rocznicę bitwy wojsk polsko-litewskich z Zakonem Krzyżackim odbyły się na Wzgórzu Pomnikowym w Grunwaldzie. Po Apelu Grunwaldzkim odbyła się inscenizacja historycznego starcia.

W Apelu Grunwaldzkim, oprócz wojska, wzięli udział harcerze uczestniczący w Zlocie Wspólnoty Drużyn Grunwaldzkich. Apel przy pomniku był oficjalną częścią sobotnich obchodów rocznicy bitwy z 1410 roku. Uczestniczący w obchodach wiceminister obrony Wojciech Fałkowski podkreślał wagę wydarzeń sprzed ponad sześciu wieków. Jak mówił, była to jedna z najważniejszych bitew w naszej historii, która decydowała o losach państwa, narodu i całego regionu.

– To zwycięstwo stało się legendą, która dawała siłę kolejnym pokoleniom Polaków. Przeszło nie tylko do historii, ale stało się symbolem zwycięstwa ducha, organizacji państwa polskiego i wojska polskiego – podkreślał wiceminister obrony Wojciech Fałkowski.

Grunwald – wiceminister MON

W uroczystościach wzięło udział prawie 1300 harcerzy – uczestników Zlotu Grunwaldzkiego, który jest największą doroczną letnią imprezą harcerską. Tegoroczny zlot Wspólnoty Drużyn Grunwaldzkich odbywa się pod hasłem „Będąc harcerzem jesteś rycerzem”, a jego założeniem jest powrót do ideałów i wzorców rycerskich.

Uczestnicy rocznicowych obchodów obejrzeli defiladę z udziałem kompanii honorowej 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej im. Zawiszy Czarnego. Apel zakończyło złożenie wieńców pod Pomnikiem Grunwaldzkim.

Następnie na Polach Grunwaldzkich odbyła się inscenizacja bitwy wojsk polsko-litewskich z Zakonem Krzyżackim. W plenerowym widowisku historycznym wystąpiło ponad tysiąc rekonstruktorów, którzy wcielili się w rycerzy obu walczących stron. Inscenizacja odbyła się po raz 21. Około tysiąca rycerzy uczestniczyło w inscenizacji Bitwy pod Grunwaldem. Historyczne widowisko oglądało 60 tysięcy osób. Zjednoczone wojska polsko-litewskie pokonały Krzyżaków.

Bitwę oglądał Marek Lewiński

Grunwald – obrazek

W Stębarku może powstać nowe Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. Projekt opiniuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Potrzeba na to 22 milionów złotych.

W ramach trwających do niedzieli „Dni Grunwaldu” odbywają się też turnieje walk rycerskich, pokazy i koncerty. Można też zwiedzać obozowisko rycerskie oraz osadę rzemieślników i kupców, w której ustawiono kramy z replikami średniowiecznego uzbrojenia, ubiorów i obuwia, a także inne historyczne akcesoria.

Grunwald 2017 – część 6 (opis do dźwięku)

 

Inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem (16 lipca 2016 r.). Fot. Krzysztof Pakulnicki

Autor: PAP/MLewiński
Redakcja: BSChromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w bitwa, Grunwald
Trwa wielka inscenizacja Bitwy Pod Grunwaldem. Bój toczy ponad tysiąc rycerzy z całej Europy

Na pola w okolicy wsi Grunwald i Stębark przyjechali miłośnicy historii z całej Europy. W rolę wojsk polskich, litewskich i krzyżackich wcieli się około tysiąca zbrojnych....

Zamknij
RadioOlsztynTV