Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 28 °C pogoda dziś
JUTRO: 32 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Poczta Polska wydała znaczek z okazji Roku Mikołaja Kopernika

Fot. Hubert Szczypek/KAI

Portret Mikołaja Kopernika, który widnieje na epitafium ufundowanym mu w XVIII w. przez kanoników warmińskich znalazł się na znaczku pocztowym. Prezes Poczty Polskiej Krzysztof Falkowski zapowiedział, że w 2023 roku poświęconym Kopernikowi, zostanie wydany jeszcze jeden okolicznościowy znaczek i karta pocztowa.

Okolicznościowy znaczek z wizerunkiem Mikołaja Kopernika został zaprezentowany w środę na konferencji prasowej w Warszawie, w niedzielę we Fromborku odbędzie się uroczyste wprowadzenie go do obiegu.

– Poczta Polska w sposób szczególny dba o to, by upamiętniać ważne osoby i wydarzenia w historii – powiedział prezes Poczty Polskiej Krzysztof Falkowski na prezentacji znaczka i podkreślił, że Kopernik bez wątpienia był jednym z najważniejszych Polaków w dziejach. Falkowski przypomniał, że 2023 roku przypada 550. rocznica urodzin Kopernika i 480. rocznica jego śmierci.

Znaczek przedstawia wyjątkowy portret Kopernika, który znajduje się w epitafium w bazylice we Fromborku

– przypomniał prezes Poczty Polskiej i zapowiedział, że wprowadzenie go do obiegu odbędzie się w najbliższą niedzielę we Fromborku.

Oprócz emisji tego znaczka Poczta Polska planuje wydanie jeszcze jednego znaczka poświęconego Mikołajowi Kopernikowi oraz kartę pocztową z wizerunkiem naszego uczonego

– zapowiedział Falkowski.

Proboszcz bazyliki archikatedralnej we Fromborku ks. prał. dr Jacek Wojtkowski przypomniał, że w bieżącym roku przypada nie tylko okrągła 550. rocznica urodzin Kopernika i 480. rocznica jego śmierci.

Przypada także 500. rocznica administrowania przez Kopernika diecezją warmińską. Działo się to w 1523 roku po śmierci biskupa Fabiana Luizjańskiego, a przed wyborem Maurycego Ferbera. Kapituła warmińska w tym czasie wyznaczyła na administratora diecezji Kopernika, stało się to 30 stycznia 1523 roku

– powiedział ks. dr Wojtkowski.

Ks. Wojtkowski zapowiedział, że w bieżącym roku we Fromborku odbędzie się wiele imprez poświęconych Kopernikowi – już w dniu urodzin odbędzie się nabożeństwo i event artystyczny „Stół urodzinowy Kopernika”. W maju w rocznicę śmierci Opera Krakowska wystawi prapremierę musicalu „Kopernik”. W czerwcu w Lidzbarku Warmińskim i Fromborku będzie obradować Konferencja Episkopatu Polski. Biskupi mają odwiedzić także Stoczek Klasztorny.

Latem będziemy kontynuować Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej, ponieważ do Fromborka przyjeżdża się ze względu na Kopernika i ze względu na instrument organowy

– podkreślił ks. Wojtkowski. Dodał, że w sierpniu zaplanowano także trzecią edycję festiwalu Copernicus Open.

Przewodniczący Komitetu Koordynacyjnego Obchodów Roku Mikołaja Kopernika w Województwie Warmińsko-Mazurskim i Archidiecezji Warmińskiej ks. dr Tomasz Garwoliński podkreślił, że na Warmii już rozpoczęły się obchody kopernikańskie – zainaugurowano je w miniony weekend. Ks. Garwoliński podkreślił, że nie bez powodu Warmia podkreśla swoje związki z astronomem.

Kopernik prawie 40 lat spędził na Warmii, tu był kanonikiem, tu pracował i zmarł, we Fromborku jest pochowany

– mówił ks. dr Garwoliński i przypomniał, że młodego Kopernika po zakończeniu studiów we Włoszech na Warmię sprowadził wuj – Łukasz Watzenrode, który był biskupem warmińskim.

 

Autor: J. Kiewisz-Wojciechowska (PAP)
Redakcja: M. Rutynowski

Więcej w Frombork, Mikołaj Kopernik, Poczta Polska, Warszawa, znaczek pocztowy
Radni Olsztyna ustanowili 2023 Rokiem Mikołaja Kopernika

Rada Miasta Olsztyna zdecydowała o dodatkowym uhonorowaniu najwybitniejszego polskiego astronoma Mikołaja Kopernika. Dziś - poza decyzją Senatu RP - także olsztyńscy rajcowie zdecydowali ustanowić rok 2023...

Zamknij
RadioOlsztynTV