Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 26 °C pogoda dziś
JUTRO: 26 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Po tragedii na Pisie: w miejscu wypadku żeglarzy zostanie wymieniona linia energetyczna

Fot. KPP Pisz

W środę (15 września) zamknięty zostanie dla ruchu wodnego odcinek rzeki Pisy w Piszu. Wymieniana będzie linia energetyczna, o którą w sierpniu zahaczyła żaglówka i doszło do porażenia żeglarzy prądem. Zginął wtedy 14-latek, który wskoczył do wody, żeby ratować poszkodowanych. Sternik łodzi zmarł w szpitalu.

Wody Polskie poinformowały, że w związku z wymianą linii energetycznej zamknięty będzie dla ruchu wodnego odcinek Pisy między jeziorem Roś a mostem na wysokości ul. Wojska Polskiego. Prace w miejscu wypadku będą polegać na wymianie przewodu, który w czasie wypadku został nadpalony.

PGE Dystrybucja, która przeprowadzi naprawę zaznacza, że szlak był prawidłowo oznaczony.

Szlak ten był i jest prawidłowo oznaczony, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. W wyznaczonych miejscach umieszczone są m.in. znaki informujące o wysokości linii oraz wirujące znaki ostrzegawcze zamocowane na przewodach

– wyjaśnia Agnieszka Bajerska z białostockiego oddziału PGE Dystrybucja S.A..

PGE Dystrybucja dodaje też, na tzw. krzyżówkach ze szlakami wodnymi linie napowietrzne są od lat sukcesywnie zastępowane kablami podziemnymi. Linie w Piszu nie zostały jeszcze wymienione na podziemne, ale część z nich jest już ujęta w planie kablowania oraz w innych wnioskach modernizacyjnych.

Śledztwo w sprawie sierpniowego wypadku jachtu prowadzi prokuratura rejonowa w Piszu. 14-letni Ernest Banach, który utonął ratując porażonych prądem żeglarzy, został pośmiertnie odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę medalem „Za ofiarność i odwagę”, a piska rada miejska przyznała chłopcu tytuł „Zasłużony dla Miasta Pisz”.

Autor: K. Kantor za PAP
Redakcja: A. Niebojewska

Zginął ratując innych. Mieszkańcy Pisza wstrząśnięci tragiczną śmiercią 14-latka

 

Żaglówka zahaczyła o linię energetyczną. Zginął 14-latek próbujący ratować załogę łodzi

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wypadek, Pisz, żeglarze, linia energetyczna, pisa, Wody Polskie
Nasz redakcyjny kolega na podium zawodów kajakowych na jeziorze Roś

W Narodowym Dniu Sportu, na jeziorze Roś koło Pisza, rozegrano zawody kajakowe i wędkarskie. To coroczny element promocji obszaru LGD Mazurskie Morze współfinansowanego ze środków Europejskiego...

Zamknij
RadioOlsztynTV