Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 8 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Po cztery maseczki dla każdego. Rozwiozą je strażacy, a gminy dostarczą mieszkańcom

Fot. M. Hapunik

Jeszcze dziś mają dotrzeć pozostałe partie maseczek z Agencji Rezerw Strategicznych, które będą rozdawane mieszkańcom Warmii i Mazur. Są to maseczki chirurgiczne trzywarstwowe.

Na Warmię i Mazury trafi prawie 6 milionów, a każdy mieszkaniec województwa ma dostać 4 maseczki. Kiedy i w jaki sposób, to sprawdzał Wojciech Chromy.

Część maseczek już jest, a część jeszcze jedzie TIR-ami. Krzysztof Kuriata, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego powiedział, że jak tylko wszystkie maseczki dotrą, zajmą się nimi strażacy i samorządowcy.

Dystrybucja będzie oparta o jednostki straży pożarnej (…), do pięciu punktów w województwie dotarły bądź dzisiaj dotrą TIR-y z maseczkami przeznaczonymi dla mieszkańców województwa, następnie będą rozwiezione do komend powiatowych PSP i tam komendanci będą prowadzić dystrybucję do gmin.

00:00 / 00:00

Strażacy dostali na razie maseczki dla Komendy Miejskiej w Olsztynie i Komendy Powiatowej w Ełku – mówi starszy kapitan Rafał Melnyk rzecznik Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie.

Oczekujemy na transporty do komendy w Iławie, JRG w Pasłęku i do komendy w Kętrzynie i będziemy dystrybuować je do poszczególnych samorządów

– powiedział Rafał Melnyk.

– Dystrybucja na terenie gmin będzie już prowadzona przez gminy, które włączyły się w ten proces – dodał dyrektor Krzysztof Kuriata.

A gminy w większości są już na to przygotowane – np. gmina Markusy czeka tylko na maseczki – mówi wójt Dorota Wasik.

Mamy już wydrukowane listy wszystkim mieszkańców naszych miejscowości, zaangażujemy sołtysów, zaangażujemy radnych i naszych pracowników również, żeby w ciągu najbliższych dni – poniedziałek, wtorek, środa – maseczki dotarły do wszystkich mieszkańców gminy Markusy.

00:00 / 00:00

W Kętrzynie także wszystko jest zaplanowane. Miasto ma już doświadczenie z zeszłego roku, kiedy samorząd sam kupił maseczki dla mieszkańców i wtedy rozwozili je społecznicy z Centrum Wolontariatu. Teraz siły będą większe – mówi zastępca burmistrza Kętrzyna Maciej Wróbel.

Zamierzamy nie tylko poprosić o pomoc wolontariuszy, ale także zaangażować w to pracowników naszej administracji, by móc w jak najkrótszym czasie roznieść te maseczki. (…) Do końca przyszłego tygodnia wszyscy mieszkańcy otrzymają je do skrzynek pocztowych.

00:00 / 00:00

Również mieszkańcy Olsztyna mają dostać maseczki w przyszłym tygodniu – ale na razie jeszcze nie wiadomo jak – mówi rzeczniczka ratusza Marta Bartoszewicz.

Dystrybucję maseczek planujemy rozpocząć w przyszłym tygodniu, aktualnie zastanawiamy się jak to zrobić, żeby maseczki mogły dotrzeć do jak największej liczby naszych mieszkańców. W poniedziałek podamy wszystkie szczegóły na ten temat.

00:00 / 00:00

Krzysztof Kuriata dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego podkreśla jednak, że nie wszystkim mieszkańcom regionu maseczki będą dostarczone „do drzwi”. Gminy wyznaczą też specjalne punkty np. sklepy, gdzie będzie można je odebrać.

00:00 / 00:00

Autor: W. Chromy
Redakcja: A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w transport, ministerstwo zdrowia
Liczba zakażeń w regionie przekroczyła tysiąc. Najgorzej jest w Olsztynie

Warmińsko-mazurskie na szczycie listy zakażeń w przeliczeniu na 10 tysięcy mieszkańców. Według dzisiejszych danych resortu zdrowia mamy dziś 15 829 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w kraju...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV