Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 9 °C pogoda jutro
Logowanie
 

PKP PLK: to były najbezpieczniejsze wakacje od co najmniej 10 lat

Fot. Ł. Weglewski

PKP Polskie Linie Kolejowe SA podsumowały tegoroczne wakacje pod względem bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych. Według danych spółki, w tym roku doszło do mniejszej liczby wypadków z udziałem samochodów, było także osiem razy mniej ofiar śmiertelnych niż rok temu.

Podczas piątkowej konferencji prasowej dyrektor Biura Bezpieczeństwa PKP PLK SA Włodzimierz Kiełczyński przekazał, że do zwiększenia bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych przyczyniły się liczne kontrole, kolportaż ulotek oraz materiałów edukacyjnych przygotowanych w ramach akcji „Bezpieczny Przejazd”, a także regularne pouczenia kierowców.

W ramach kampanii Bezpieczny Przejazd bardzo intensywnie prowadziliśmy działania na przejazdach kolejowo-drogowych, pod hasłem „Bezpieczne Piątki”. Możemy powiedzieć, że z punktu widzenia statystycznego nasze działania przyniosły dobre efekty

– przekazał dyrektor Kiełczyński.

Z informacji przekazanych przez PKP PLK wynika, że „to były najbezpieczniejsze wakacje od co najmniej 10 lat”. W lipcu i sierpniu 2020 roku na przejazdach doszło do 23 wypadków, z czego 21 z udziałem pojazdów. Rok wcześniej w tym samym okresie było 30 tego typu zdarzeń. Z danych kolejarzy wynika, że w tegoroczne wakacje na przejazdach zginęły dwie osoby, czyli osiem razy mniej niż w 2019 roku, gdy w wypadkach na przejazdach zginęło 16 osób.

Kiełczyński poinformował, że kolejarze zorganizowali 11 „Bezpiecznych Piątków”, spotkali się z ponad 500 kierowcami, rozdawali ulotki, informowali. – Niestety funkcjonariusze nałożyli ponad setkę mandatów na kierowców, którzy nie przestrzegali zasad na przejazdach – dodał.

Najczęstszym błędem kierowców jest – według danych PKP PLK – lekceważenie znaku „STOP” oraz niestosowanie się do czerwonego światła wyświetlanego na sygnalizatorze przed przejazdem kolejowym.

Codziennie jest około piętnastu do dwudziestu przypadków, kiedy kierowcy nie przestrzegają zasad i wjeżdżają na przejazd. Są to przypadki, w których nie dochodzi jeszcze do wypadków, ale połamane są na przykład drągi rogatkowe.

Dyrektor podkreślił, że coraz więcej przejazdów jest monitorowanych, co ułatwia zidentyfikowanie pojazdu, który wjechał na przejazd pomimo zakazu. – W każdym takim przypadku kierujemy zawiadomienie do właściwego organu policji o wszczęcie postępowania – podkreślił.

Marcin Kruszyński, ekspert PKP PLK SA powiedział, że do zwiększenia bezpieczeństwa na przejazdach przyczyniły się nie tylko kampanie informacyjne. Tylko w okresie wakacyjnym kolejarze odnotowali „ponad 1200 reakcji z wykorzystaniem żółtej naklejki”. Żółta naklejka PKP PLK to prostokątna tabliczka wykonana z folii odblaskowej, umieszczona na wszystkich z 14 tysięcy przejazdów kolejowych. Naklejki znajdują się po wewnętrznej stronie napędu rogatkowego, czyli urządzenia do którego przymocowane jest ramię rogatki.

– Żółta naklejka pozwala użytkownikom pojazdu na szybkie zgłoszenie zagrożenia lub wypadku. Z tych zgłoszonych w wakacje 1200 przypadków, w 130 wdrożono procedury, które pozwoliły uniknąć wypadku, wstrzymano ruch lub ograniczono prędkość pociągów – powiedział Kruszyński.

Ekspert wyjaśnił, że na naklejce kierowca znajdzie indywidualny, dziewięciocyfrowy numer skrzyżowania, numery alarmowe oraz numery „w razie awarii”, czyli numery do znajdujących się najbliżej służb technicznych PKP PLK.

 

Autor: H. Dobrowolska (PKP)
Redakcja: A. Chmielewska

Więcej w PKP, bezpieczeństwo
Ruszyła akcja „Bezpieczna droga do szkoły”. W okolicach placówek pojawiło się więcej patroli policji

Przez cały wrzesień w okolicach szkół i przedszkoli będzie więcej policyjnych patroli. Rozpoczęła się akcja "Bezpieczna droga do szkoły". Policjanci będą zwracali uwagę na zachowania pieszych...

Zamknij
RadioOlsztynTV