PIT 36 formularz jest przeznaczony głównie dla osób osiągających dochód z działalności gospodarczej oraz rozliczających się za pomocą stawek podatkowych 12% i 32%. Nie obejmuje on osób rozliczających się na zasadzie ryczałtu (które muszą złożyć deklarację PIT-28) ani działalności opodatkowanej liniowo (wymagany PIT-36L). Na złożenie deklaracji PIT 36, podatnicy mają w tym roku czas do 2 maja 2023 roku.
W 2023 r. druk PIT 36 będą musieli złożyć podatnicy, którzy:
- prowadzili najem, podnajem, dzierżawę lub poddzierżawę,
- uzyskiwali przychód za granicą,
- prowadzili działalność rolną (stawi podatkowe 12% i 32%),
- mieli dochody z działalności nierejestrowanej,
- korzystali z kredytu podatkowego,
- musieli doliczyć składki związane z kredytem podatkowym,
- posiadali dochody z innych źródeł nieopodatkowanych przez płatnika.
Jak rozliczyć PIT-36 za 2022 online?
Rozliczenie PIT 2022 online to bardzo korzystna opcja, która posiada wiele korzyści, takich jak wygoda, czy szybkość. Formularze online są łatwiejsze w użyciu i pozwalają na automatyczne obliczenie należnego podatku, co minimalizuje ryzyko błędów. Ponadto, wysyłka online jest szybsza i bezpieczniejsza niż tradycyjna metoda pocztowa. Nie musisz tracić czasu na dojazd do urzędu, ani na czekanie w długich kolejkach. Dodatkowo, składając zeznanie podatkowe przez internet możesz znacznie szybciej uzyskać informację o wysokości zwrotu swojego podatku.
Aby rozliczyć PIT 36 online, przygotuj wszystkie dokumenty za 2022 rok, a także kwotę przychodu z poprzedniego rozliczenia podatkowego. Następnie użyj programu internetowego, który pomoże uzupełnić Twoje zeznanie podatkowe. Możesz w tym celu użyć aplikacji PITax.pl Łatwe Podatki, dzięki której z wygodnie rozliczysz swój PIT online 2022. Z jej pomocą obliczysz również ulgi podatkowe, obniżając tym samym należny podatek. System automatycznie obliczy podatek, a Ty będziesz mógł/a wysłać go za pomocą PITax.pl do urzędu. Na koniec nie zapomnij odebrać UPO – Urzędowe Poświadczenie Odbioru. Jak widzisz rozliczenie PIT 2023 online jest bardzo proste i intuicyjne. Program będzie kierować Cię na poszczególnych krokach, aby ułatwić Ci to zadanie.
Niekiedy po wysłaniu PITu, uświadamiamy sobie, że nie uwzględniliśmy dodatkowego przychodu lub nie odliczyliśmy którejś ulgi. Pamiętaj, że przysługuje Ci wtedy tak zwana korekta PIT (może być ona złożona osobiście lub jako korekta online). Na jej złożenie, każdy podatnik ma 5 lat, warto jednak zrobić to jak najszybciej. Wyjątkiem są korekty w zakresie sposobu opodatkowania np. opodatkowanie z indywidualnego na wspólne – na taką korektę osoba ma czas do końca kwietnia – lub w zakresie wpisania bądź zmiany OPP – zmiany możemy dokonać do końca maja.
Ulgi w PIT-36
PIT rozliczanie to nie tylko same dochody, które uzyskujemy. Są to również koszta, które ponosimy na różne cele i możemy je odliczyć od swojego podatku poprzez tak zwane „ulgi podatkowe”. Ulgi podatkowe to specjalne zniżki lub zwolnienia z podatku, które umożliwiają obniżenie wysokości należnego podatku. Są one przewidziane dla określonych grup podatników lub na określone cele. Przykładową ulgą, którą możemy odliczyć jest ulga internetowa wynosząca aż 760,00 zł. Jeśli założyłeś/aś rodzinę, możesz odliczyć ulgę prorodzinną, która pozwala na odliczenie od podatku 1112,04 zł już za jedno dziecko.
W PIT/O możemy wykazać ulgi pochodzące z darowizn, np. na cele pożytku publicznego; złych długów; zwrotu nienależnie pobranych świadczeń i wiele innych. Natomiast w PIT/D wskazujemy takie ulgi jak: mieszkaniowe oraz wydatki na rzecz naszego mieszkania, czyli np. remonty lub budowa.
Artykuł sponsorowany