Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Piotr Grzymowicz: Przy odśnieżaniu ulic Olsztyna pracowały wszystkie siły

Piotr Grzymowicz – prezydent Olsztyna. Fot. B. Świerkowska-Chromy

Zmotoryzowani mieszkańcy Olsztyna skarżyli się, że po opadach śniegu miasto było nieprzejezdne. Gość Porannych Pytań Polskiego Radia Olsztyn prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz zapewniał, że w odśnieżaniu brały udział wszystkie zakontraktowane przez miasto siły. Przed nami kolejne miesiące utrudnień związanych z remontem ulic Pieniężnego i Partyzantów. Prezydent apelował o cierpliwość.

Krzysztof Kaszubski: Zima dała się mocno we znaki kierowcom w Olsztynie. Zdaniem naszych słuchaczy służby nie poradziły sobie z opadami śniegu.

Piotr Grzymowicz: Wszystkie zakontraktowane siły pracowały, w ruchu było 17 jednostek, wysypaliśmy 22 tony soli i piasku z solą. Kilkadziesiąt pojazdów odśnieżało chodniki. W pierwszej kolejności odśnieżamy ulice z komunikacja publiczną. Po ustaniu opadów mamy 4 godziny na usunięcie śniegu z pozostałych ulic. Jednak opady śniegu były ciągłe. Pamiętajmy też, że w Olsztynie mamy zarejestrowanych 120 tys. pojazdów a codziennie do miasta przyjeżdża 17 tys. pojazdów z zewnątrz.

Krzysztof Kaszubski: Czy zostaną wyciągnięte jakieś wnioski na przyszłość? Wystarczyło kilka godzin opadów śniegu i miasto było rano sparaliżowane.

Piotr Grzymowicz: Ale w tym czasie było mniej wypadków. Zmotoryzowani jeździli wolniej i ostrożniej. Jednocześnie transport publiczny jeździł zgodnie z rozkładem jazdy. Musimy współpracować ze służbami. Trudno oczyścić ulice i chodniki zastawione autami. Do tego doszły awarie sieci ciepłowniczej, wodociągowej. W 2016 roku wydaliśmy 2,5 mln złotych na akcje „zima”, w tym roku wydamy więcej.

Krzysztof Kaszubski: Czekaja nas wkrótce kolejne utrudnienia w komunikacji, dwie główne ulice w centrum idą do remontu.

Piotr Grzymowicz: Żeby było lepiej, to jakiś czas musi być trudniej. Jesteśmy w trakcie rozstrzygania przetargu na remont ulicy Pieniężnego. Liczymy, że pod koniec kwietnia wejdzie tam wykonawca. W tym samym czasie będziemy budować planty wzdłuż muru katedry św. Jakuba. Trwają także przygotowania do przetargu na remont ulicy Partyzantów. Wraz z remontem tych ulic zostanie wymieniona podziemna infrastruktura i dodatkowo zostanie wykonana kanalizacja deszczowa. Na Pieniężnego powstanie jeden buspas, a na Partyzantów – dwa buspasy. Prace na Pieniężnego powinny zakończyć się w tym roku, a na Partyzantów – w 2018.

Posłuchaj rozmowy.

00:00 / 00:00

 

(as)

 

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w komunikacja, Piotr Grzymowicz, odśnieżanie, Partyzantów, planty
Czeka nas zablokowanie 2 ulic w centrum Olsztyna. Na 5 miesięcy!

Olsztyn przygotowuje się do przebudowy dwóch ważnych ulic: Pieniężnego i Partyzantów. Na spotkaniu z mieszkańcami w ratuszu zaprezentowano koncepcję organizacji ruchu podczas remontów. Prace na ulicy...

Zamknij
RadioOlsztynTV