Pilarki, siekiery i dłuta poszły w ruch. Dłubanki kolejny raz wypłynęły na jezioro
Po raz 15. Nadleśnictwo Spychowo było organizatorem kulturalno-historycznego „Święta Mazurskiej Dłubanki”. To wydarzenie, w którym uczestniczą pasjonaci dawnego szkutnictwa, członkowie grup rekonstrukcyjnych, kół naukowych oraz miłośników historii.
W tegorocznej edycji „Święta Mazurskiej Dłubanki” wzięło udział 6 drużyn: z Warszawy, Gdańska, Szczecina oraz Szczytna. Uczestnicy pracowali w kłodach lipowych i osikowych, aby wykonać dłubankę, czyli jednopienną łódź, którą dawniej pływali nasi przodkowie. W ruch poszły nie tylko pilarki łańcuchowe, ale również ciosła, siekiery, dłuta i ośniki, bez których wykonanie dłubanki byłoby niemożliwe.
Po kilku dniach pracy, na zakończenie warsztatów odbyły się regaty wykonanych dłubanek na Jeziorze Spychowskim. Najszybszą była wykonana przez drużynę Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie, najładniejszą dłubanką została wybrana łódź „Fagumiarzy”, a najlepszą sztuką przetrwania na wodzie wykazała się drużyna „Leśnych Ludzi” ze Szczytna.
Tegoroczna, jubileuszowa edycja „Święta Mazurskiej Dłubanki” była wyjątkowa jeszcze pod jednym względem. Od pierwszej edycji w 2010 roku do 2023 roku wykonano łącznie 97 dłubanek. Tym samym, trzecia dłubanka, która podczas regat dotarła do linii mety, została ogłoszona 100. dłubanką wykonaną podczas „Święta Mazurskiej Dłubanki” w roku obchodów 100-lecia istnienia Lasów Państwowych.
Certyfikat wykonania 100. dłubanki otrzymała „Drużyna znad Wisły” z Gdańska, która pierwszy raz brała udział w tym spychowskim dłubaniu.
Posłuchaj relacji Piotra Świniarskiego
Autor: P. Świniarski
Redakcja: A. Niebojewska