Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 3 °C pogoda dziś
JUTRO: 6 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Piknik Naukowy „NAUKA też SZTUKA!”

Już 25 czerwca 2016 r. centrum olsztyńskiej starówki zamieni się w niezwykłe laboratorium, pełne eksperymentów, warsztatów i konkursów. A to za sprawą naukowców z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN, którzy podczas Pikniku naukowego będę przekonywać mieszkańców miasta, że nauka to też sztuka!

W programie m.in. niezwykła wystawa interaktywnych eksponatów Centrum Nauki Kopernik, dzięki którym zwiedzający będą mogli sprawdzić szybkość reakcji na bodźce świetlne oraz dźwiękowe, dowiedzieć się jak oszukać swój wzrok, czy postarać się złamać szyfr.

Całe rodziny będą mogły wziąć udział w warsztatach na temat diety bezglutenowej, podczas których dowiedzą się czym właściwie jest gluten oraz kto i dlaczego musi się go wystrzegać. Goście Pikniku zabawią się też w „Poszukiwaczy glutenu” podejmując próbę wymycia go z próbek ciasta z mąki pszennej. Z kolei warsztaty „Smakowita skóra” obejmą praktyczne wykorzystanie proszków owocowych do otrzymywania kosmetyków. Każdy z uczestników będzie mógł skomponować własny krem z dodatkiem ulubionego owocu i zabrać go do domu.

Naukowcy z Instytutu Geofizyki PAN w Warszawie pomogą wywołać nasze „Prywatne trzęsienie ziemi” i wyjaśnią dlaczego wstrząsy o podobnej wielkości w niektórych rejonach świata powodują małe zniszczenia a w innych katastrofy. Warsztaty przygotowane przez Ogród Botaniczny PAN w Powsinie przybliżą gościom rolę Banku Nasion w ochronie różnorodności roślin, szczególnie tych zagrożonych wyginięciem.

Na gości będą tez czekały warsztaty technik daktyloskopowych, wykorzystywanych w laboratoriach kryminalistycznych, oraz zajęcia tworzenia samodzielnych modeli bakterii np. bolibrzuszka. Niewątpliwą atrakcją będzie też pokaz pluszowych modeli organów, uczestniczących w trawieniu (w skali 1:1 lub większej). Uczestnicy „Labiryntu pokarmowego” będą mogli dowiedzieć się miedzy innymi, jak długie jest jelito i dlaczego żołądek nie trawi sam siebie.

Na scenie staromiejskiej odbędzie się konkurs familijny „Tajemnice ludzkiego ciała” z nagrodami, a także warsztat projektowania DNA ze słodkich żelków.

W prezentacjach wezmą udział również naukowcy z Instytutu Genetyki i Hodowli Zwierząt PAN w Jastrzębcu, którzy wyjaśnia jak ph produktów spożywczych wpływa na nasze zdrowie.

Organizatorem wydarzenia jest Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie. Współorganizatorem jest Miejski Ośrodek Kultury.

Parterem zaś Oddział Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie i w Białymstoku z siedzibą w Olsztynie.(as)

 

Przeczytaj poprzedni wpis:
„Nasz człowiek” współtwórcą sukcesu albańskich siatkarek

Kadra siatkarek z Albanii zaprezentowała się z dobrej strony na turnieju w Polsce, a niedawno miała okazję pokazać się swojej publiczności. W sztabie szkoleniowym znów pojawił...

Zamknij
RadioOlsztynTV