Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 13 °C pogoda dziś
JUTRO: 24 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Pierwsze pieniądze z programu „Dobry start” trafiły do rodzin. Wnioski można składać przez internet od 1 lipca

Fot. pixabay

Wypłacane są pierwsze środki z programu „Dobry start” dla rodzin, które złożyły wniosek o świadczenie drogą elektroniczną – poinformowała w czwartek szefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska.

Wnioski o wypłatę 300 zł wyprawki szkolnej i świadczenia „500 plus” można składać on-line od 1 lipca.

Już idą pierwsze płatności. Samorządy obsłużyły te wnioski, rozpatrzyły je i idą przelewy na konta. Mam nadzieję, że pójdą na wyprawkę szkolną, a nie szaleństwa wakacyjne, ale to zawsze jest wybór rodziny. (…) Ważne, że samorządy już wypłacają pieniądze tym, którzy złożyli wnioski od 1 lipca.

– powiedziała minister Rafalska.

Poinformowała, że od 1 lipca złożono ponad 819 tys. wniosków online o świadczenie z programów „Dobry start” i „Rodzina 500 plus”. „Jeśli chodzi o „Dobry start” to jest ich 637 tys., a o „500 plus” to jest ponad 182 tys. – mówiła minister.

Elektroniczne składanie wniosków zostało zaakceptowane. Myślę, że idziemy na jakiś rekord w liczbie złożonych wniosków drogą elektroniczną. Gdyby to się zbliżyło w „Dobrym starcie” do poziomu około 40 proc., to będzie mistrzostwo świata. Liczę, że jest na to szansa, bo wniosek nie jest skomplikowany.

– skomentowała minister.

Rodziny, które będą chciały się ubiegać o świadczenie „500 plus” drogą elektroniczną już w lipcu, mają do wyboru trzy kanały: ministerialny Portal Informacyjno-Usługowy Emp@tia, PUE ZUS lub bankowość elektroniczną.

Z kolei rodzice i opiekunowie mogą od 1 lipca złożyć wniosek o świadczenie „Dobry Start” online przez Portal Informacyjno-Usługowy Emp@tia lub bankowość elektroniczną. Od 1 sierpnia będzie można złożyć także tradycyjny, papierowy wniosek.

W ramach programu „Dobry start” 300 zł przysługuje niezależnie od dochodu na rozpoczynające rok szkolny w szkole dzieci do ukończenia 18. roku życia lub 20. roku życia w razie kontynuowania rozpoczętej przed ukończeniem 18 lat nauki w danej szkole. W przypadku dzieci niepełnosprawnych uczących się w szkole świadczenie przysługuje do ukończenia przez nie 24. roku życia (niezależnie od daty rozpoczęcia nauki w danej szkole). Z programu będzie mogło skorzystać 4,6 mln dzieci.

Autor: P. Żebrowski (PAP)
Redakcja: A. Podbielska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w samorząd, rodzina
Z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości Ełk wyemitował okolicznościową monetę

Samorząd miejski w Ełku wyemitował okolicznościową monetę. 4 suwereny ełckie nie mają wartości nabywczej, to moneta wyłącznie kolekcjonerska – wyjaśnia wiceprezydent miasta Artur Urbański. Monetę wybito...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV