Pierwsza powojenna szkoła na WiM ma 70 lat
Około 400 absolwentów z całego kraju przyjechało uczcić 70. rocznicę istnienia Liceum Ogólnokształcące nr 1 w Olsztynie. To pierwsza powojenna polska szkoła na Warmii i Mazurach.
Przez 70 lat ukończyło ja ponad 10 tysięcy osób. Zapisy do szkoły zaczęły się 25 maja 1945 roku zaledwie kilkanaście dni po zakończeniu II wojny światowej. 4 czerwca tego roku w szkolnej auli zainaugurowano naukę. W roku 1946 naukę w LO 1 rozpoczął pochodzący w Wileńszczyzny przyszły lekarz pediatra ze szpitala dziecięcego w Olsztynie doktor Zbigniew Szemiel.
Dr Szemiel wspomina, że po wojennej tułaczce trafił do ukochanej szkoły gdzie nareszcie mógł uczyć się po polsku, a nie po rosyjsku. W roku 1950 maturę w LO 1 zdał przyszły metropolita warmiński obecnie arcybiskup senior Edmund Piszcz. Zdaniem arcybiskupa seniora szkoła oprócz wiedzy, przekazywała uczniom także wysokie zasady moralne i system wartości moralnych.
Przygotowania do zjazdu trwały prawie 2 lata – dodaje Jolanta Skrzypczyńska dyrektor LO 1 w Olsztynie. Ważna była droga elektroniczna, ale także – co jest zdaniem dyrektor Skrzypczyńskiej wielką wartością osobiste – przywiązanie absolwentów do szkoły i prezentowanej przez nią wartości.
Wśród absolwentów szkoły są między innymi prof. Stanisław Sierakowski, dziś kierownika Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Akademii Medycznej w Białymstoku, prof. Wojciech Maksymowicz dziekan Wydziału Medycznego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, Bogusław Szwedowicz wiceprezydent Olsztyna oraz muzyk grupy Harlem Krzysztof Jawor Jaworski.
Po uroczystościach w auli szkolnej wieczorem uczestnicy spotykają się na bal absolwentów.
Posłuchaj relacji Krzysztofa Kaszubskiego
(kkasz/łw)