Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Paweł Juszczyszyn kandydatem na prezesa olsztyńskiego sądu

Sędzia Paweł Juszczyszyn Fot. PAP/T. Waszczuk

Zgromadzenie Ogólne sędziów Sądu Rejonowego w Olsztynie wskazało trzech kandydatów do pełnienia funkcji prezesa: Katarzynę Zabuską, Krzysztofa Krygielskiego i Pawła Juszczyszyna, który przez poprzedniego prezesa Macieja Nawackiego był m.in. zawieszony w pracy i przeniesiony do innego wydziału.

Rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie Adam Barczak poinformował, że Zgromadzenie Ogólne sędziów Sądu Rejonowego w Olsztynie, które zebrało się w środę, wskazało trzech kandydatów do pełnienia funkcji prezesa tego sądu. W zebraniu uczestniczyło 51 sędziów, nie było wśród nich byłego prezesa Macieja Nawackiego, który przed tygodniem został odwołany ze stanowiska. Sędziowie nie zgodzili się na udział mediów w tym zebraniu.

Sędzia Barczak przekazał, że sędziowie wskazali trzech kandydatów: sędziego Pawła Juszczyszyna (otrzymał 19 głosów za, 9 przeciw oraz 22 wstrzymujące się), sędziego Krzysztofa Krygielskiego (otrzymał 29 głosów za, 5 przeciw oraz 16 wstrzymujące się) oraz sędzię Katarzynę Zabuską (otrzymała 28 głosów za, 11 przeciw oraz 11 wstrzymujące się). Te trzy nazwiska zostaną teraz przekazane Ministerstwu Sprawiedliwości, które wcześniej o to poprosiło olsztyńskich sędziów. Wszyscy sędziowie, których nazwiska zostaną przesłane resortowi wyrazili zgodę na kandydowanie na urząd prezesa sądu.

Poprzedni prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie Maciej Nawacki został przed tygodniem (19 marca) odwołany z urzędu. Kolegium Sądu Okręgowego w Olsztynie zgodziło się na to jednogłośnie.

Składając wniosek o odwołanie Nawackiego Ministerstwo Sprawiedliwości wskazało, że nadużywał władzy wobec sędziego Pawła Juszczyszyna. Polegało to m.in. na odsunięciu Juszczyszyna od orzekania i przeniesieniu go do innego wydziału.

Kolejnym argumentem przemawiającym za odwołaniem sędziego Nawackiego jest jego druga kadencja jako członka Krajowej Rady Sądownictwa, która nastąpiła w sytuacji, w której (…) wśród sędziów było powszechnie wiadome, że KRS ukształtowana ustawą z 8 grudnia 2017 r, nie spełnia kryteriów niezależności od władzy wykonawczej i ustawodawczej

– podał resort sprawiedliwości.

Po Wielkanocy podobne zebranie odbędzie się w Sądzie Okręgowym w Olsztynie, gdzie także został odwołany prezes Michał Lasota.

Autor: J. Kiewisz-Wojciechowska (PAP)
Redakcja: M. Rutynowski

Więcej w sędzia, kandydat, prezes Sądu Rejonowego
G. Smoliński z PiS: bez nowego połączenia Zatorze czeka komunikacyjny armagedon

- Trzeba połączyć ulicę Lubelską z ulicą Marii Zientary-Malewskiej - mówił Grzegorz Smoliński, kandydat na prezydenta Olsztyna z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Receptą na "komunikacyjny armagedon"...

Zamknij
RadioOlsztynTV