Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 15 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Paweł Czemiel: Cztery samorządy protestują przeciwko proponowanym wariantom S16, a siedemnaście opowiada się za

Pozostały trzy warianty i spośród nich będziemy wybierać przebieg ekspresowej 16 przez Mazury – powiedział w Porannych pytaniach Paweł Czemiel, który jest doradcą ministra infrastruktury i wojewódzkim radnym PiS.

Chodzi o odcinek S16 między Mrągowem a Ełkiem, której przebieg jest dyskutowany od lat. Do końca roku chcemy złożyć wniosek o decyzję środowiskową – mówił Paweł Czemiel.

De facto trzeba ustalić przebieg tej drogi. Warto podkreślić, że dyskutujemy. We wszystkich parametrach i wariantach, które przerabiamy są czynniki społeczne, ekonomiczne i środowiskowe. Wiemy, że niektóre samorządy protestowały. Na dzień dzisiejszy mamy cztery samorządy protestujące, a siedemnaście samorządów opowiada się za.

Najpierw prace powinny ruszyć na odcinku między Borkami Wielkimi a Mrągowem. Do drugiego przetargu stanęło siedem chętnych firm. Najtańsza oferta opiewa na niespełna 620 milionów złotych.

Gość Porannych pytań mówił także o dofinansowaniu połączeń autobusowych. Doradca ministra infrastruktury Paweł Czemiel przypomniał, że wnioski można składać do 29 listopada. Podkreślał, że rządowe wsparcie wynosi złotówkę do tak zwanego wozokilometra i zachęcał samorządy do współpracy.

Przez wiele lat nastąpiła degradacja linii komunikacyjnych i w ciągu miesiąca ani dwóch tego nie odbudujemy. Pracując nad ta ustawą mieliśmy kontakty i z samorządami, i z przewoźnikami, którzy często mówili, że 60 groszy potrafi załatwić sprawę. Samorządy mogą wspólnie tworzyć taką linię.

Samorządy mogą uzyskać dofinansowanie dla linii komunikacyjnych nie funkcjonujących od co najmniej 3 miesięcy przed wejściem w życie ustawy powołującej fundusz. Do tej pory w skali całego kraju o dofinansowanie starają się 294 samorządy, które chcą uruchomić łącznie 1500 linii autobusowych.

Posłuchaj rozmowy Marka Lewińskiego z Pawłem Czemielem

00:00 / 00:00

 

Paweł Czemiel – doradca ministra infrastruktury i wojewódzki radny PiS


Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za M.Lewiński

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pieniądze, budowa, droga ekspresowa, video, doradca, S16, przebieg
Nowy rząd, Sejm i Senat po pierwszych posiedzeniach oraz finanse samorządów. Oglądaj audycję publicystyczną My, Wy, Oni

Z zaproszenia Krzysztofa Kaszubskiego skorzystali: Andrzej Wyrębek – Konfederacja Radosław Król - PSL Monika Falej - posłanka Lewicy Janusz Cichoń – poseł Koalicji Obywatelskiej Dariusz Rudnik...

Zamknij
RadioOlsztynTV