Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 20 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Pasjonat historii z Iławy stworzył polską mapę skarbów

Pasjonat historii Michał Młotek, zdjęcie ze strony zdziennikaodkrywcy.pl

Znalazło się na niej prawie 100 lokalizacji wskazujących miejsca, w których w przeszłości dokonano przypadkowych odkryć zabytkowych monet i biżuterii.

Mapa powstała na podstawie archiwalnych doniesień prasowych sprzed wieku. Polską mapę skarbów opracował i umieścił w internecie eksplorator i autor bloga historycznego Michał Młotek. Są tam miejsca, w których od końca XIX wieku – w trakcie prac polowych lub budowlanych – natrafiono na skarby. Najwięcej takich znalezisk było w Wielkopolsce, Małopolsce, na Pomorzu i w świętokrzyskim.

Przy tego typu znaleziskach część przedmiotów pozostaje w ziemi dlatego warto przeprowadzić ponowne badania. Świadczy o tym historia skarbu z Mózgowa na Pojezierzu Iławskim. W 1867 r. podczas orki natrafiono tam na 2 tysiące monet i fragmentów srebrnej biżuterii z wczesnego średniowiecza. W 2010 roku miłośnicy historii ze stowarzyszenia „Ylavia”, za zgodą służb ochrony zabytków i właściciela gruntów przeszukali pole ponownie. Wydobyli wtedy i przekazali do muzeum 800 srebrnych przedmiotów . Dwa lata później pozostałą część tego skarbu – 350 srebrnych monet z przełomu X i XI wieku – odnaleźli archeolodzy z muzeum w Olsztynie. Podobnego odkrycia dokonali w 2009 r. członkowie Klubu Odkrywcy z Susza, którzy natrafili na wzmiankę o rolniku, który wykopał na polu 4,5 tysięcy krzyżackich monet. Przeszukali setki hektarów i znaleźli ponad 150 monet z początku XV wieku.

Michał Młotek zapowiada, że w najbliższych tygodniach internetowa mapa skarbów zostanie uzupełniana o kolejne lokalizacje. Mapa jest dostępna na stronie www.zdziennikaodkrywcy.pl

(pap/kan/as)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w historia, młotek
Upamiętniono wymarsz Pierwszej Kadrowej

Na olsztyńskim cmentarzu przy ulicy Poprzecznej, po raz drugi upamiętniono rocznicę wymarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej, która 6 sierpnia 1914 roku wyruszyła spod Krakowa i w symboliczny...

Zamknij
RadioOlsztynTV