Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Parlament Europejski za wstrzymaniem zmiany czasu. Ostatni raz przestawimy zegarki w marcu 2021 roku?

Fot. pixabay.com

To początek końca sezonowych zmian czasu. Parlament Europejski zatwierdził przepisy, które mają znieść w państwach unijnych obowiązek przestawiania zegarków dwa razy w roku. Teraz rozpoczną się negocjacje w tej sprawie.

Europosłowie liczą na to, że rozmowy między Parlamentem, Komisją i Radą będą krótkie i że przepisy zostaną ostatecznie zatwierdzone jeszcze w kwietniu. Dla Polski i innych krajów, które wybrały czas letni oznacza to, że mieszkańcy ostatni raz zegarki będą przestawiali w marcu 2021 roku.

Według Parlamentu Europejskiego za takim rozwiązaniem przemawiają wyniki badań, zgodnie z którymi zmiana czasu nie przynosi prawie żadnych oszczędności, ma za to szkodliwy wpływ na zdrowie – w dniach po zmianie czasu dochodzi do większej liczby wypadków samochodów i zawałów serca, gorsze wyniki mają też uczniowie w szkołach.

Teraz rządu państw będą musiały się porozumieć, by w Europie nie powstało zbyt wiele stref czasowych. Polska liczy na to, że przy czasie letnim zostaną również między innymi Niemcy i Francja.

Autor: K. Surówka (IAR)
Redakcja: A. Podbielska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w czas, Parlament Europjeski, zmiana czasu, czas letni
Będziemy spali o godzinę dłużej. W nocy zmieniamy czas z letniego na zimowy

28 października nad ranem cofniemy wskazówki zegarów z godz. 3.00 na godz. 2.00. Do czasu letniego wrócimy - być może po raz ostatni - 31 marca...

Zamknij
RadioOlsztynTV