Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Pacjenci nie odwołują rejestracji. Tysiące wizyt u lekarzy specjalistów przepada

Nieodwołane wizyty w przychodniach specjalistycznych to duży problem zarówno dla pacjentów, jak i lekarzy. Tylko w ubiegłym roku  w regionie było ponad 40 tysięcy takich przypadków.

Tymczasem pacjent jest zobowiązany do odwołania wizyty – przypomniała rzecznik Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Magdalena Mil.

 (…) W przypadku gdy pacjent nie może się stawić na wizytę lekarską lub zabieg planowy w szpitalu ma obowiązek niezwłocznie o tym powiadomić.

00:00 / 00:00
00:00 / 00:00

Placówki medyczne starają się nie dopuszczać do takich sytuacji. Pacjenci przychodni specjalistycznych szpitala wojewódzkiego w Olsztynie na 3 dni przed wizytą otrzymują smsowe przypomnienie o wizycie u lekarza – powiedział Radiu Olsztyn rzecznik szpitala Przemysław Prais.

Dzięki obecnie wdrażanemu systemowi liczymy na to, że liczba niezrealizowanych wizyt będzie jeszcze niższa. Obok informacji z przypomnieniem o terminie wizyty zawarte jest pytanie, czy dany pacjent potwierdza wizytę. W zwrotnym smsie powinien napisać TAK, a jeśli odwołuje to powinien napisać NIE. Jeśli nic nie odpisze wizyta traktowana jest jako aktualna.

00:00 / 00:00

W szpitalu dziecięcym w Olsztynie najwięcej wizyt przepada w czasie wakacji i w sezonie grypowym. Jak podkreśliła zastępca dyrektora do spraw lecznictwa placówki Barbara Chwała, o rezygnacji z wizyty można powiadomić telefonicznie lub mailowo. Warto też, by rodzice małych pacjentów korzystali z e-rejestracji.

Pacjent sam wybiera sobie termin wizyty i lekarza i po takiej rejestracji przed zbliżającym się terminem wizyty otrzymuje maila i smsa przypominającego a jednocześnie z prośbą o jej potwierdzenie. Jeżeli pacjent wizyty nie potwierdza to system skreśla go z tej wizyty i pozwala wybrać termin kolejnemu pacjentowi.

00:00 / 00:00

W zeszłym roku w województwie warmińsko-mazurskim prawie 44 tysiące osób nie odwołało wizyt. Dotyczy to jedynie 29 rodzajów usług medycznych. Tylko w przypadku świadczeń kardiologicznych nie odwołało wizyt przez co u specjalistów nie zjawiło się prawie 7,5 tysiąca pacjentów.


Autor: P. Karpiszen
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w lekarz, NFZ, odwołanie, szpital wojewódzki, szpital dziecięcy, lekarze, SMS, specjalista, przychodnia, Magdalena Mil, Przemysław Prais, potwierdzenie, przychodnie
Czekają na każdy sygnał. Wspierają rodziców, których pociechy nagle trafiły do szpitala

Od kilku dni, działa grupa wspierająca rodziców, którzy są z dala od rodzin czuwają przy szpitalnych łóżkach swoich pociech w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie. Informację o...

Zamknij
RadioOlsztynTV