Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 24 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Otyłość i palenie zwiększają ryzyko chorób onkologicznych i kardiologicznych

Otyłość i palenie papierosów zwiększają ryzyko chorób onkologicznych i kardiologicznych – przypominają specjaliści. Te czynniki ryzyka dotyczą większej liczby mężczyzn.

Kardiolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego profesor Artur Mamcarz powiedział, że obecnie jest wiadomo, iż zarówno otyłość jak i palenie papierosów są czynnikami ryzyka najgroźniejszych chorób, jakimi są nowotwory czy schorzenia kardiologiczne. Podkreślił, że wiele osób przedwcześnie umrze z tego powodu, dlatego trzeba o tym często mówić.

Z badań przeprowadzonych jeszcze przed pandemią COVID-19 wynika, że 8 milionów Polaków pali papierosy: 24 procent mężczyzn i 18 procent kobiet.

Według badania Narodowy Test Zdrowia Polaków z 2021 roku, 61 procent dorosłych Polaków ma problem z nadmierną masą ciała: 74 procent mężczyzn i 50 procent kobiet. Natomiast na otyłość cierpi 28 procent mężczyzn i 21 procent kobiet – wynika z badania.

 

Redakcja: B. Świerkowska-Chromy za IAR

Więcej w zdrowie, otyłość, choroba, palenie, waga, palacz, choroby onkologiczne
Znamiona, które powinny zaniepokoić oraz odżywianie dzieci i młodzieży w audycji Na Zdrowie

Rocznie w kraju diagnozuje się około 3 tys. nowych przypadków czerniaka, z czego około półtora tysiąca wykrywanych jest w stadium zaawansowanym. Szacuje się, że liczba chorych...

Zamknij
RadioOlsztynTV