Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 12 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Otwarto wystawę o wojskowych obozach internowania. „Chciano nas zamęczyć”

Fot. M. Kwiatkowska

Wojskowe obozy internowania – temat nieznany szerzej przez lata, teraz można się o nich dowiedzieć więcej, między innymi dzięki wystawie Instytutu Pamięci Narodowej.

Wystawę można oglądać w holu Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie, to wycinek ważnej i mało znanej historii – mówi o zsyłaniu do obozów działaczy „Solidarności”, pod pretekstem szkolenia, dr Krzysztof Kierski z IPN.

Bez większego celu dla wojskowości PRL, ale aby wyhamować ich działalność opozycyjną i po to, aby nie dopuścić do strajku generalnego, który miał się odbyć 10 listopada 1982 r.

00:00 / 00:00

Do obozu w Chełmie trafił wtedy Włodzimierz Koprowski z Olsztyna.

Skoszarowanie było pod namiotami. Warunki były ciężkie, bo to była jesień. Później już były mrozy. Spaliśmy w namiotach po 10 osób. Chciano nas zmęczyć fizycznie i psychicznie, żeby wszyscy już mieli dość.

00:00 / 00:00

Do obozów wojskowego internowania trafiło 40 osób z dawnego województwa olsztyńskiego. Wystawę można oglądać do 27 lutego.

Fot. M. Kwiatkowska

Fot. M. Kwiatkowska

Fot. M. Kwiatkowska

Fot. M. Kwiatkowska

Autor: M. Kwiatkowska
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wystawa, Instytut Pamięci Narodowej
Piękno kobiet na wystawie Fundacji Żółty Szalik

"Piękno kobiet” to inicjatywa seniorek z Fromborka, które wspólnie z Fundacją Żółty Szalik zorganizowały kobiecą sesję fotograficzną. Wystawę zdjęć zaplanowano na inaugurację lokalnego Uniwersytetu Trzeciego Wieku...

Zamknij
RadioOlsztynTV