Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ostatnie pożegnanie byłego premiera Jana Olszewskiego

Uroczystości pogrzebowe premiera Jana Olszewskiego. Fot. Grzegorz Jakubowski / Kancelaria Prezydenta RP

Po godz. 16 w sobotę trumna z ciałem byłego premiera Jana Olszewskiego została złożona do grobu na cmentarzu na Wojskowych Powązkach. W pogrzebie uczestniczyli m.in. przedstawiciele najwyższych władz, rodzina i przyjaciele zmarłego, a także tłumy warszawiaków.

W ostatniej drodze na cmentarzu powązkowskim Olszewskiemu towarzyszyli przedstawiciele władz: prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, wicepremierzy Beata Szydło i Piotr Gliński, marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski, prezes PiS Jarosław Kaczyński, b. szef MON Antoni Macierewicz, ministrowie, posłowie, senatorowie, pracownicy Kancelarii Prezydenta i Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, przedstawiciele lokalnych władz oraz setki warszawiaków z biało-czerwonymi flagami, którzy gromadzili się na cmentarzu na kilka godzin przed uroczystościami.

Przed złożeniem ciała b. premiera do grobu prezydent Andrzej Duda przekazał wdowie po Janie Olszewskim flagę Polski, która wcześniej okrywała trumnę. Przedstawiciele władz złożyli małżonce byłego premiera kondolencje.

Podczas uroczystości kompania reprezentacyjna Wojska Polskiego oddała salwę honorową.

Grób Jana Olszewskiego znajduje się przy alei głównej, tuż obok Bramy I. W pobliżu znajdują się mogiły powstańców warszawskich, a w bliskim sąsiedztwie grób płk Ryszarda Kuklińskiego.

Uroczystości pogrzebowe premiera Olszewskiego rozpoczęły się w piątek. Rano do KPRM została przywieziona trumna z ciałem Jana Olszewskiego, a później wystawiona w hallu. W intencji premiera odbyła się też msza żałobna w kościele św. Aleksandra na pl. Trzech Krzyży, po której trumna z ciałem premiera została przewieziona w kondukcie z KPRM do sanktuarium Matki Bożej Łaskawej na Starym Mieście.

W sobotę trumna została wyprowadzona z Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej, a następnie przeniesiona do Bazyliki Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela, gdzie odprawiono mszę pogrzebową. Wzięła w niej udział m.in. rodzina zmarłego oraz przedstawiciele władz z prezydentem, premierem i prezesem PiS na czele.

Po Mszy żałobnej na lawecie armatniej trumnę przewieziono na pl. Krasińskich i ustawiono przed pomnikiem Powstania Warszawskiego. Wokół niej zgromadzili się przedstawiciele najwyższych władz państwowych, kombatanci, żołnierze AK, opozycjoniści oraz tłumy warszawiaków.

Prezydent zarządził po śmierci Jana Olszewskiego żałobę narodową od północy z czwartku na piątek, do soboty do godz. 19.

Jan Olszewski zmarł w ubiegły czwartek w wieku 88 lat. Był premierem w latach 1991-1992, obrońcą opozycjonistów w procesach politycznych w okresie PRL, doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W 2009 r. został odznaczony Orderem Orła Białego.

……………………….

Jan Olszewski walczył o Polskę, w której ma zwyciężać uczciwość, a nie cynizm i draństwo, to było motto jego życia i taki testament nam zostawia – mówił podczas mszy pogrzebowej Jana Olszewskiego prezydent Andrzej Duda.

(Olszewski) walczył o taką Polskę, o jakiej mówił prezydent Lech Kaczyński expressis verbis, taką w której ma zwyciężać uczciwość, a nie cynizm i draństwo. To było – można powiedzieć w jakimś sensie – wielkie motto jego całego życia. O taką Polskę walczył, taki testament nam zostawia, że to jest nasz obowiązek – powiedział Andrzej Duda.

Prezydent dziękował Olszewskiemu za jego „piękne życie” i „wspaniałą postawę”. „Dziękujemy za Pana piękna służbę dla Rzeczypospolitej i dla nas – tej Rzeczpospolitej obywateli. Dziękujemy Panu za wszystkie Pańskie słowa, dziękujemy za rady – zawsze mądre i płynące z wiedzy oraz doświadczenia, zawsze wyważone, zawsze propolskie, zawsze propaństwowe, zawsze takie, o których można mówić, że służą Rzeczypospolitej, tak jak ten, który je wyrażał” – mówił prezydent Duda.

Proszę spoczywać w pokoju Panie premierze, proszę patrzeć z satysfakcją na tę Polskę, którą Pan zostawia – sprawioną także swoją ręką. Wierzymy w to i będziemy czynili wszystko, żeby nadal rozwijała się tak, jak Pan to sobie wymarzył, bo my tez wszyscy takiej Polski chcemy i obiecujemy, że będziemy jej służyć – podkreślił prezydent.

Premier Mateusz Morawiecki: Jan Olszewski pokazał, że można zostać pokonanym, ale być wiernym swym ideałom.

Jan Olszewski był świadectwem tego, że można zostać pokonanym, nawet zdeptanym, bo tak traktowali go przeciwnicy po obaleniu jego rządu, ale pozostać wiernym swym ideałom, ojczyźnie, wolności, solidarności – powiedział  premier .

Jan Olszewski jest dla mnie wielkim świadectwem tego, że można zostać pokonanym, nawet zdeptanym, bo tak traktowali go przeciwnicy polityczni po obaleniu jego rządu, ale można też pozostać wiernym swym ideałom, wiernym ojczyźnie, wiernym Polsce, wolności, solidarności i poprzez drogę swojego życia poczynić ogromnie wiele, by Polska tę prawdziwą niepodległość pielęgnowała i rozwijała – powiedział Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że Olszewski „wiedział doskonale, że Polska potrzebuje modernizacji i nowoczesności” i działał jako premier tak, by do tego doprowadzić i sprawić, że Polska będzie silnym państwem.

Morawiecki ocenił, że Jan Olszewski był „wspaniałym przykładem polskiego patrioty”, który – jak mówi szef rządu – „szedł drogą niepodległości przez całe życie”.

„Panie premierze – Pana marzenia o wielkiej, niepodległej i silnej Polsce obiecujemy ciągnąć dalej w przyszłość; Pana przerwaną drogę premierostwa obiecujemy zakończyć pełnym sukcesem, Pana wielkie pytanie, czyja ma być Polska – obiecujemy zakończyć tak, jak Pan sobie zamarzył – Polska ma być wszystkich obywateli, wszystkich obywateli RP i to jest dla nas największe zadanie, zobowiązanie, nasz cel. Tak nam dopomóż Bóg” – oświadczył Morawiecki.

Janie, dziś cała Polska nie ma wątpliwości, że Twoja postawa, program, działanie Twego rządu, dobrze przysłużyły się ojczyźnie; dla wszystkich jesteś bohaterem, wzorem patrioty, człowieka uczciwego i pełnego poświęcenia – mówił b. szef MON Antoni Macierewicz.

Antoni Macierewicz: Janie jesteś bohaterem, wzorem patrioty, człowieka uczciwego i pełnego poświęcenia

Janie, Panie Premierze, dzisiaj przed Tobą chylą się sztandary, salutują żołnierze, Polacy oddają hołd, a politycy przyznają Ci rację. Dziś cała Polska nie ma wątpliwości, że Twoja postawa, Twój program i działanie Twojego rządu dobrze przysłużyło się ojczyźnie, trafnie definiowało narodowe potrzeby, było konieczne dla wyrwania kraju z zewnętrznego uzależnienia – powiedział były minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

Jak dodał, jedność narodowa wokół osoby i postawy Olszewskiego „jest naszą wielką wartością i nie jest przypadkowa”. „Wyrasta ze świadomości, że program, który realizowałeś był oczywisty i zarazem konieczny, był programem odbudowy państwa polskiego, bez którego pozostalibyśmy PRL-bis” – powiedział Macierewicz.

 

………………………………….

Autor: Ł.Węglewski za PAP

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Jan Olszewski
„Chcemy uhonorować taką wspaniałą postać”. Olsztyn pożegnał Jana Olszewskiego

To był uczciwy człowiek i uczciwy polityk - mówili o Janie Olszewskim zgromadzeni na placu Solidarności olsztynianie. Od północy trwa żałoba narodowa ogłoszona po śmierci byłego...

Zamknij
RadioOlsztynTV