Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ostatni miesiąc na dokonanie spisu powszechnego. Na Warmii i Mazurach pracuje prawie 500 rachmistrzów

Jeszcze miesiąc mamy na spisanie się. Do końca września potrwa Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań.

Większość Polaków już wypełniła ten obowiązek, ale w województwie warmińsko-mazurskim to niewiele ponad połowa osób. Spisało się 59 procent, czyli ponad 830 tys. mieszkańców, co daje nam trzecie miejsce od końca w kraju.

W regionie w tym miesiącu będzie około setki wydarzeń, podczas których będzie można się spisać. Pracuje też niemal pół tysiąca rachmistrzów, ponad połowa z nich bezpośrednio w terenie – podkreśla Marta Majewska, kierownik wojewódzkiego centrum zarządzania spisem w Olsztynie.

W tej chwili mamy 463 rachmistrzów na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Idziemy bezpośrednio do naszych respondentów w celu przeprowadzenia spisu. Nasz rachmistrz terenowy ma przy sobie identyfikator, ma urządzenie, na którym dokonuje spisu – smartfon z aplikacją. Potrzeba około 10 minut, żeby spokojnie wypełnić kwestionariusz spisowy

– wyjaśnia Marta Majewska.

00:00 / 00:00

Wydłużony też będzie czas pracy infolinii, która działa teraz do godziny 20.00, także w soboty i niedziele.

W całym kraju spisały się 24 miliony Polaków – to ponad 62 procent ludności. Najlepiej wyglądają statystyki w województwach podkarpackim, świętokrzyskim i opolskim, gdzie spisało się około 68 procent mieszkańców.

 

Autor: A. Skrago
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w rachmistrz spisowy
Rachmistrzowie zaczynają odwiedzać mieszkańców w domach. Trwa Narodowy Spis Powszechny

Od 23 czerwca rachmistrzowie rozpoczęli wywiady bezpośrednie w Narodowym Spisie Powszechnym. Do tej pory można było zrobić to przez internet, telefonicznie albo w gminnych punktach -...

Zamknij
RadioOlsztynTV