Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Stawiguda z największym przyrostem liczby mieszkańców w Polsce

Gmina Stawiguda. Fot. www.stawiguda.pl

– Staramy się zmniejszyć dynamikę napływu ludności do naszej gminy – powiedział Radiu Olsztyn wójt Stawigudy Michał Kontraktowicz. Podolsztyńska gmina Stawiguda, według wyników Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań – w porównaniu z 2011 rokiem – miała największy przyrost mieszkańców w całym kraju.

Liczba ludności tej gminy wzrosła z 6,5 tysiąca do ponad 13,5 tysiąca, czyli o prawie 112%. Wójt Michał Kontraktowicz przyznaje, że samorząd musi teraz „nadążać” z budową odpowiedniej infrastruktury edukacyjnej, drogowej i kanalizacyjnej. W rozmowie z Radiem Olsztyn powiedział jednak, że nie dziwi się, dlaczego gmina Stawiguda jest tak chętnie zamieszkiwana.

Mamy 69% terenów zielononiebieskich – 54% lasu, 15% wody. Komunikacja do Olsztyna, Warszawy, Gdańska, która jest niezwykle szybka oraz dostępność pociągu.

00:00 / 00:00

Jak dodaje dr Stefan Marcinkiewicz, socjolog z Instytutu Nauk Politycznych Wydziału Nauk Społecznych UWM, Stawiguda jest idealnym przykładem procesu suburbanizacji.

Jest to tendencja widoczna właściwie w całym kraju. Widzę to na przykładzie mojego Ełku. Odbywa się głównie na terenie ościennych gmin – w przypadku Ełku jest to gmina Ełk. Główne życie zawodowe odbywa się w miastach.

00:00 / 00:00

Na drugim miejscu, pod względem przyrostu ludności na przestrzeni ostatnich 10 lat, jest sąsiadująca z Gdynią gmina Kosakowo.

Autor: M. Lewiński
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w gmina, Stawiguda, przyrost mieszkańców
Olsztyn a ościenne gminy. Jak powinna wyglądać ta współpraca?

"Olsztyn a otoczenie, razem czy osobno?" - taki tytuł miało spotkanie z cyklu "Metropolia Olsztyn" organizowane przez Akademicki Klub Obywatelski im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz Fundację...

Zamknij
RadioOlsztynTV