Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Orszaki Trzech Króli w miastach WiM

Fot. Łukasz Węglewski

Ulicami miast Warmii i Mazur przejdą dziś orszaki Trzech Króli. Największy pochód będzie można zobaczyć w Olsztynie, ale lista miejscowości biorących udział w uroczystości, jest z roku na rok coraz większa.

Bartoszyce
Wzorem lat ubiegłych uroczystości rozpoczną się pod pomnikiem św. Brunona. Na drodze orszaku młodzież opowie historię poszukiwania Świętej Rodziny. Orszak Trzech Króli ulicami Bartoszyc przejdzie już po raz trzeci. Pokłon Trzech Króli w Bartoszycach rozpocznie się o godzinie 14.

Działdowo
Organizatorem działdowskich obchodów Święta Trzech Króli jest tamtejszy Caritas. Pochód Trzech Króli ruszy o 12:45 spod kościoła św. Wojciecha, następnie przejdzie ulicami: Konopnickiej, Hallera i Jagiełły dotrze pod kościół św. Krzyża. Po drodze jego uczestnicy będą zatrzymywać się na specjalnie przygotowanych stacjach, gdzie czytana będzie Ewangelia, a także odgrywane będą scenki biblijne, takie jak walka dobra ze złem lub pokłon Trzech Króli. Na zakończenie obchodów działdowskie przedszkolaki wystawią w kościele św. Krzyża jasełka.

Elbląg
Zbiórka kolędników odbędzie się na Placu Kazimierza Jagiellończyka o godz.13. Orszak, który przejdzie ulicami: Teatralna – Kościół pw. Bożego Ciała – ul. Robotnicza – ul. Królewiecka – ul. Stoczniowa – ul. Stary Rynek – Katedra Św. Mikołaja, poprowadzą Trzej Królowie. Ich świtę stanowić będą dzieci ubrane w kolorowe stroje. W trakcie pochodu będzie można obejrzeć scenki rodzajowe, m.in. „Spotkanie u Króla Heroda” i „Wizyta w gospodzie” oraz wziąć udział w „Bitwie dobra ze złem”.

Fot. Łukasz Węglewski

Giżycko
Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami miasta już po raz trzeci. Uczestnicy wyruszą spod kościoła św. Anny o godz. 12.30. Następnie przemaszerują ulicami: Królowej Jadwigi, Władysława Jagiełły, Daszyńskiego, Pionierską i Kościuszki i dojdą do placu Józefa Piłsudskiego. Tam zostanie oddany pokłon małemu Jezusowi. Tegoroczny Orszak w Giżycku będzie miał nie tylko wydźwięk ewangeliczny, ale także charytatywny. Podczas przemarszu Parafialny Oddział Akcji Katolickiej zorganizuje kwestę. Zebrane pieniądze zostaną przekazane na budowę studni dla mieszkaóców Sudanu.

Kętrzyn
Wierni wyruszą z Placu Armii Krajowej o godz. 12 i przejdą ulicami: Daszyńskiego, Zamkową, Zjazdową, Struga, Osińskiego, Rycerską, Rondem Jana Pawła II, Sikorskiego na plac Piłsudskiego w Kętrzynie. Po drodze na uczestników czeka kilka atrakcji. Spotkają aktorów przebranych za m.in. anioły, diabły, a nawet samego Heroda. Jak dodaje ksiądz, nie jest to jednak koniec. Przy stajence wszyscy będą wspólnie kolędować z zespołem orkiestry dętej i chórem z parafii św. Katarzyny w Kętrzynie.

Mikołajki
Uroczystość rozpocznie Msza święta o godz. 11 w parafii św. Mikołaja w Mikołajkach. Orszak wyruszy po godz. 12 z placu przy kościele św. Mikołaja. Przemarsz wiernych będzie ulicami: Orzyszową, Kajki, Kowalską, Bolesława Prusa i Papieża Jana Pawła II. Zakończy się na placu przy Domu Kultury. Kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami na tych ulicach. Po przemarszu w Domu Kultury będzie można obejrzeć jasełka oraz spędzić czas przy ognisku, które będzie na placu.

Fot. Łukasz Węglewski

Miłakowo
Orszak tradycyjnie rozpocznie objazd trzech mędrców, którzy będą zachęcać mieszkańców do udziału w uroczystościach. Potem (ok. godz. 10.30) udadzą się na Mszę świętą do kościoła p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego. Po nabożeństwie barwny orszak ruszy do Miejskiego Domu Kultury, gdzie zaplanowano wspólne kolędowanie. Miłakowo jest pierwszą miejscowością w archidiecezji warmińskiej, która zapoczątkowała organizowanie Orszaków Trzech Króli.

Morąg
Orszak Trzech Króli organizują dwie parafie: przy kościołach świętego Józefa i błogosławionego Michała Kozala. Po mszach świętych o godzinie 11 orszaki wyruszą ze swoich kościołów i spotkają się na alei Parkowej, która doprowadzi ich do muszli koncertowej w Parku Miejskim, gdzie odbędą się konkursy i wspólne kolędowanie, a na głodnych i zmarzniętych będzie czekała grochówka oraz herbata. Orszak z parafii świętego Józefa przejdzie ulicami: Herdera, Krzywą, Dąbrowskiego i Trzeciego Maja, a z błogosławionego Michała Kozala ulicami: Dąbrowskiego i Trzeciego Maja. W tym czasie nad bezpieczeństwem będzie czuwała policja. Obchody zakończą się około 14.

Olsztynek
Orszak Trzech Króli wyruszy o godz. 13 z placu przy kościele parafialnym. Najważniejsze postaci odegrają przede wszystkim uczniowie gimnazjum im. Świętego Jana Pawła II. W centrum miasta będzie żywa szopka, dokąd zaprowadzą orszak trzej królowie.

Ostróda
Ulicami Ostródy Orszak Trzech Króli przejdzie już po raz trzeci. Początek o 13:15 na ulicy Chrobrego (naprzeciwko kościoła bł. Hiacynty i Franciszka) – informuje Tadeusz Berak, koordynator orszaku. Uczestnicy zostaną uformowani, otrzymają śpiewniki i korony, po czym ruszą ulicami: Chrobrego, Czarnieckiego i Sienkiewicza. Na trasie orszaku odegrane zostaną trzy scenki jasełkowe. Po pokłonie Trzech Króli w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP, zostanie odprawiona uroczysta msza święta, a po niej na wszystkich będzie czekała ciepła grochówka.

(kdym/mwiś/mkłod/kpias/mstan/łw)

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Trzech Króli
Święto Trzech Króli na antenie Radia Olsztyn

6 stycznia obchodzone jest Święto Objawienia Pańskiego (popularnie zwane jako Święto Trzech Króli). Z tej okazji Radio Olsztyn przygotowało audycje poświęcone jednemu z najstarszych świąt chrześcijańskich....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV