Olsztyn, Elbląg, Ełk, Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna, Region, Regiony
Jak będą przebiegały tegoroczne obchody Święta Trzech Króli?
Kościół katolicki obchodzi dziś uroczystość Objawienia Pańskiego, znaną w tradycji jako święto Trzech Króli. Pokłon mędrców złożony Dziecięciu Jezus symbolizuje pokłon ludzkości przed Bogiem Wcielonym, Królem Wszechświata. Jak to święto będzie w tym roku obchodzone w regionie?
Ostatnie lata przed pandemią COVID-19 przyzwyczaiły nas do pięknych, barwnych orszaków. Tak było np. w Olsztynie – w Święto Trzech Króli pochody wiernych wyruszały z trzech kościołów, by spotkać się przed ratuszem i potem wspólnie ruszyć do stajenki znajdującej się na Placu Solidarności. Jednak pojawienie się koronawirusa przerwało tę tradycję.
Ełk
W tym roku tradycyjny orszak odbędzie się tylko w Ełku.
Planujemy zgromadzić się o godzinie 13 na placu Jana Pawła II i stamtąd Orszak Trzech Króli wyruszy trasą do kościoła pod wezwaniem świętego Jana Apostoła i Ewangelisty. Podczas orszaku będą 4 stacje
– zapowiada ks. Jacek Uchan z kurii Diecezji Ełckiej.
Olsztyn
W Olsztynie zaplanowano natomiast mini-orszak, dużo skromniejszy niż w latach przed pandemią.
Poprzedzony on będzie mszą w olsztyńskiej katedrze o godzinie 11 i po mszy obecni na niej trzej królowie zaproszą wszystkich obecnych, by – w odstępach, z zachowaniem wszystkich przepisów sanitarnych – udali się w stronę olsztyńskiej starówki, gdzie będzie ustawiona szopka
– powiedział ks. Marcin Sawicki, rzecznik kurii Archidiecezji Warmińskiej.
Elbląg
Skromnie będzie też w Elblągu. Kuria nie podaje skąd ani o której godzinie wyruszą Trzej Królowie.
Królowie przejdą trasę, którą zawsze szliśmy, tylko że będą bez orszaku. Dojdą do katedry elbląskiej i o godzinie 15 złożą pokłon Świętej Rodzinie, będą śpiewane kolędy, będziemy wspólnie świętować i radować się
– zapowiada ksiądz Piotr Bryk z kurii Diecezji Elbląskiej.
Jak powiedziała teolog Katarzyna Kiejdo – mędrcy, którzy przybyli do Dzieciątka Jezus, złożyli mu dary. Wedle tradycji były nimi: złoto – symbol godności królewskiej, kadzidło – godności kapłańskiej, oraz mirra – symbol wypełnienia proroctw mesjańskich oraz zapowiedź śmierci Zbawiciela.
Te jasełka uliczne są bardzo doprecyzowane i są bogate w kolory, które im towarzyszą. Są to symbole trzech kontynentów, czyli całego świata, który był wówczas znany. Kolor czerwony symbolizował Europę, zielony – Azję i niebieski – Afrykę. Orszaki Trzech Króli są bardzo barwne, dźwięczne, pełne śpiewu kolęd.
Katarzyna Kiejdo zwraca uwagę na duchowy aspekt tego święta.
Ma ono rangę uroczystości. Jest to jedno z kilku świąt obowiązkowych jeśli chodzi o udział we mszy świętej. Jest to o tyle ważne wydarzenie, że jednymi z pierwszych ludzi, którym objawił się Chrystus, czyli Mesjasz, byli przedstawiciele świata pogańskiego.
Święto Trzech Króli wiąże się nierozerwalnie z Bożym Narodzeniem jako uroczystość Epifanii, czyli zjawienia się Boga na ziemi w tajemnicy wcielenia.
Autor: A. Piedziewicz/I. Malewska
Redakcja: M. Rutynowski