Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 8 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Olsztyńska katedra przejdzie remont dachu i czyszczenie sklepień

Fot. P. Getka

Olsztyńską gotycką katedrę św. Jakuba czekają wkrótce duże inwestycje: dokończenie remontu dachu i czyszczenie kryształowych sklepień we wnętrzach – poinformował proboszcz parafii katedralnej ks. Artur Oględzki.

Remonty, zarówno dachu, jak i czyszczenie sklepień, rozpoczną się wkrótce po Wielkanocny.

Dopinamy kwestie formalne w tej sprawie, prace z całą pewnością ruszą przed wakacjami

– powiedział proboszcz parafii katedralnej św. Jakuba ks. Artur Oględzki.

Remont katedralnego dachu był przeprowadzany w ubiegłym roku, ale parafii nie starczyło pieniędzy na naprawę całej powierzchni. Wyremontowało wówczas część dachu nad prezbiterium, która wymagała bardzo pilnej naprawy, bo woda zaciekała już do środka świątyni. W ubiegłym roku rozpoczęto także czyszczenie kryształowych sklepień we wnętrzu kościoła, ale także nie przeprowadzono tych prac w całej katedrze.

Ostatnie malowanie i czyszczenie sklepień odbywało się w latach 60. XX wieku więc najwyższy czas, by przeprowadzić te prace

– podkreślił ks. Oględzki.

Na prace związane z dokończeniem remontu dachu i czyszczeniem sklepień w katedrze gmina Olsztyn otrzymała w ubiegłym roku 3,5 mln zł dofinansowania z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.

Olsztyńska katedra św. Jakuba została zbudowana w XIV wieku i jest trzecim, co do wielkości, kościołem na Warmii (po katedrze we Fromborku i kolegiacie w Dobrym Mieście). W pierwszych wiekach istnienia miasta kościół ten służył nie tylko celom sakralnym, ale był też miejscem schronienia ludności w razie pożarów, czy innych zagrożeń. Na skutek działań spowodowanych przez jeńców wojennych zamkniętych w tej świątyni przez wojska Napoleona Bonapartego zniszczeniu uległo średniowieczne wyposażenie i teraz w gotyckich murach są w większości neogotyckie rzeźby, obrazy, neogotyki jest także ołtarz główny.

Ze względu na dobrą akustykę w olsztyńskiej katedrze latem odbywają się koncerty organowe.

Autor: J. Kiewisz-Wojciechowska (PAP)
Redakcja: A. Niebojewska

Więcej w Olsztyn, remont
Wielkanoc w Laurentiusie. Najtrudniej jest tym, którzy są z nami po raz pierwszy

Były tradycyjne potrawy, modlitwa, życzenia i wzruszające momenty - podopieczni Fundacji Laurentius wspólnie zjedli śniadanie wielkanocne. W domach opieki w Olsztynie przy stołach zasiadło 112 mieszkańców....

Zamknij
RadioOlsztynTV