Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 11 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Olsztyn upamiętnił Polaków zesłanych na Sybir

W Olsztynie uroczyście uczczono pamięć Sybiraków. Fot. Maja Kwiatkowska

W Olsztynie uroczyście uczczono pamięć Sybiraków, włodarze miasta i regionu złożyli pod pomnikiem zesłańców syberyjskich kwiaty, wręczono odznaczenia.

Co roku w uroczystościach, związanych z Dniem Sybiraka i kolejną rocznicą agresji radzieckiej na Polskę w 1939 roku, uczestniczą ci, którzy pamiętają tamte trudne czasy. Wśród nich jest Józef Sienkiewicz ze Związku Sybiraków w Olsztynie.

00:00 / 00:00

Sybir jest żywy w naszej – Polaków – pamięci – podkreślił Piotr Grzymowicz – prezydent Olsztyna.

00:00 / 00:00

Sybir to nazwa naszej zbiorowej pamięci. To ziemia od wieków przesiąknięta potem i krwią Polaków. To ziemia polskich bezimiennych mogił i zapomnianych krzyży.

W uroczystościach uczestniczyła także młodzież z klas mundurowych i klubów „Wnuka Sybiraka” z olsztyńskich szkół – mówi dyrektorka szkoły Danuta Gomolińska.

00:00 / 00:00

Klub funkcjonuje w naszej szkole od 2008 roku. Z propozycją powstania klubu „Wnuka Sybiraka” zwrócili się Sybiracy. Nazwa jest bardzo adekwatna. Relacja dziadek i wnuk jest absolutnie wyjątkowa i pozwala przejmować historię życia dziadków, z której można się wiele nauczyć.

Fot. Maja Kwiatkowska

Fot. Maja Kwiatkowska

Autor: M.Kwiatkowska
Redakcja: Ł.Węglewski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Piotr Grzymowicz, agresja, Sybiracy, Związek Radziecki
Piotr Grzymowicz stawia zarzuty ws. Polskiego Ładu, Jerzy Szmit odpowiada

Olsztyn złoży trzy wnioski o dofinansowanie inwestycji z programu Polski Ład. Największą i najdroższą będzie budowa ulicy Nowobałtyckiej, która ma kosztować około 240 milionów złotych. Kolejne...

Zamknij
RadioOlsztynTV