Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Olsztyn upamiętnia rocznicę śmierci Seweryna Pieniężnego juniora. Dziennikarz i działacz społeczny został zamordowany 77 lat temu

Archiwalne zdjęcie rodziny Pieniężnych. Fot. Ł.Węglewski

Prowadził walkę o polską tradycję, kulturę i oświatę. Był ostatnim wydawcą i redaktorem przedwojennej Gazety Olsztyńskiej. Dziś przypada 77. rocznica męczeńskiej śmierci Seweryna Pieniężnego. Został zamordowany w niemieckim obozie koncentracyjnym w Hochenbruch 24 lutego 1940 roku.

Przybyli do Olsztyna goście, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, kończą właśnie podróż szlakiem jego pamięci. Podróż Szlakiem Pamięci Seweryna Pieniężnego rozpoczęła się przy pomniku stojącym obok Olsztyńskich Zakładów Graficznych. Następnie na grobie dziennikarza na cmentarzu przy ulicy Poprzecznej w Olsztynie złożono kwiaty. W południe w Bazylice konkatedralnej odbyła się msza święta w intencji dziennikarzy. Wędrówkę zakończy spotkanie przy głazie poświęconym Pieniężnemu na olsztyńskim Podzamczu.

Jedną z zaproszonych na uroczystości osób jest redaktor Stefan Truszczyński – Sekretarz Generalny Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, bowiem Warmińsko-Mazurski Oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, który zorganizował obchody, obchodzi 65 lat swojego istnienia.

Cieszę się z zaproszenia na tak wspaniałą uroczystość, wśród tak wspaniałych ludzi, którzy kultywują pamięć człowieka ważnego dla dziennikarstwa polskiego, w ogóle dla całej Polski, patrioty, męczennika, organizatora, dziennikarza, pisarza, który pisał wtedy, gdy najtrudniej było o polskie słowo w kraju niesprzyjającym Polakom – powiedział redaktor Stefan Truszczyński.

Uroczystościom przewodniczył Ireneusz Bruski.

Następnie w Ośrodku Badań Naukowych odbyła się konferencja naukowa pod hasłem „Gazeta Seweryna Pieniężnego i olsztyńskie media dziś”.

A już w sobotę w Olsztyńskim Ratuszu odbędzie się Finał Konkursu o Nagrodę im. Seweryna Pieniężnego. Gala Dziennikarzy Warmii i Mazur rozpocznie się o 14.00.

 

 

77. rocznica śmierci Seweryna Pieniężnego. Fot. M.Szczygło

77. rocznica śmierci Seweryna Pieniężnego. Fot. M.Szczygło

77. rocznica śmierci Seweryna Pieniężnego. delegacje uczniów z III Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Olsztynie, Zespołu Szkół Ekonomiczno Handlowych im. Polaków spod Znaku Rodła w Olsztynie, Gimnazjum im. Seweryna Pieniężnego w Jezioranach, fot. M.Szczygło

Szkoła Podstawowa im. Franciszka Szczepańskiego w LamkowieFot. M.Szczygło

77. rocznica śmierci Seweryna Pieniężnego. Dyrektor III LO w Olsztynie Danuta Gomolińska. Fot. M.Szczygło

77. rocznica śmierci Seweryna Pieniężnego. Prezes WM Oddz. SDP w Olsztynie ks. Ireneusz Bruski. Fot. M.Szczygło

77. rocznica śmierci Seweryna Pieniężnego. Fot. M.Szczygło

77. rocznica śmierci Seweryna Pieniężnego. Redaktor naczelny Gazety Olsztyńskiej Igor Hrywna. Fot. M.Szczygło

77. rocznica śmierci Seweryna Pieniężnego. Wiceprezydent Jarosław Słoma. Fot. M.Szczygło

77. rocznica śmierci Seweryna Pieniężnego. Fot. M.Szczygło

 

(mszcz/bsc/as)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w dziennikarz, Seweryn Pieniężny, Gazeta Olsztyńska, działacz
Redaktor spod znaku Rodła

Seweryn Pieniężny to ostatni redaktor i wydawca przedwojennej "Gazety Olsztyńskiej". Był członkiem - założycielem Związku Polaków w Prusach Wschodnich, a także członkiem Rady Nadzorczej Banku Ludowego...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV