Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 11 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Olsztyn będzie taniej oświetlony

Podpisanie umowy na dostawę energii elektrycznej.

Gmina Olsztyn oraz jej 296 partnerów podpisali w środę umowę z Tauronem i Energą na zakup energii elektrycznej. Zarówno przedstawiciele miasta, jak i partnerzy samorządu przyznali, że w tym roku wynegocjowali wyjątkowo korzystne stawki zakupu energii.

Przetarg na zbiorowy zakup energii elektrycznej gmina Olsztyn rozbiła na dwie części – pierwsza objęła oświetlenie ulic, a druga – oświetlenie budynków i instalacji. W sumie prognozowany wolumen zużycia to 118 GWh. Przetarg na zasilanie oświetlenia ulicznego wygrała Energa Obrót S.A. Za 1 KWh spółka otrzyma 184,02 zł, a cała umowa z tą firmą opiewa na 1,9 mln zł. Energię do budynków dostarczy Tauron Sprzedaż Sp. z o.o.; za 1 KWh otrzyma 211,90 zł, natomiast wartość umowy z tą firmą wynosi 22,5 mln zł.

Prezydent Olsztyna Piotrz Grzymowicz podczas podpisywania umowy z obiema spółkami przyznał, że wynegocjowane stawki są korzystne dla miasta. Średnia cena energii elektrycznej jest niższa nie tylko od standardowego cennika sprzedawcy, ale także cena energii elektrycznej na potrzeby zasilania oświetlenia ulicznego jest niższa od tej, jaką płacimy w 2016 roku – przyznał.

Przedstawiciele spółek energetycznych – Artur Dembny z Energa Obrót S.A. i Magda Polkowska z Tauron Sprzedaż Sp. z o.o. – przyznali, że samorząd Olsztyna ogłosił przetarg na zakup energii w bardzo korzystnym czasie, gdy ceny energii były najniższe. Takich stawek już pewnie nie będzie, będą wyższe – przyznał Dembny.

Wraz z gminą Olsztyn energię kupuje m.in. Urząd Marszałkowski w Olsztynie i jego jednostki, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski. W tym roku dołączyła m.in. spółka prowadząca lotnisko w Szymanach czy Tramwaje Elbląskie. Dla młodego, jeszcze niezarabiającego na siebie, lotniska każde obniżenie kosztów jest ważne – mówił prezes spółki prowadzącej port lotniczy w Szymanach Leszek Krawczyk.

Olsztyński samorząd zbiorowo zakupił energię po raz ósmy. Do pierwszego przetargu w 2010 roku przystąpiło 97 podmiotów.

(pap/as)

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
W Olsztynie gościł mistrz hapkido

Ta dyscyplina to połączenie technik samoobrony, judo i medytacji - mowa o hapkido. Początkowo była techniką walki używaną w policji i wojsku. W Olsztynie gościł Lorenzo...

Zamknij
RadioOlsztynTV