Olga Semeniuk: Koronawirus nauczył mnie ogromnej pokory
– To szansa na nadrobienie zaległości i odnalezienie się na rynku po pandemii – tak wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk określiła Polski Inkubator Rzemiosła.
Dzięki otwartemu konkursowi dla Izb Rzemieślniczych poprawi się konkurencyjność działających w nich fachowców – podkreśla gość Porannych Pytań Radia Olsztyn.
Program kierowany jest do wszystkich rzemieślników zrzeszonych w Polskim Związku Rzemiosła. Celem projektu jest przede wszystkim nadrobienie zaległości w transformacji cyfrowej, tak bardzo ważnej w czasie postpandemicznym.
O dofinansowania na nowy sprzęt i oprogramowanie, ale także branżowe szkolenia będzie można aplikować od połowy lipca. Każda Izba będzie mogła dostać 20 tysięcy złotych dofinansowania, cały budżet programu Polski Inkubator Rzemiosła to 10 milionów i przewidziany jest na 10 lat.
To nie problem inflacji, lecz galopująca gospodarka po miesiącach zamknięcia z powodu pandemii – tak Olga Semeniuk odniosła się do rosnących w Polsce cen. Wiceminister podkreśla, że to zjawisko naturalne i obserwowane obecnie w wielu krajach Europy.
O problemie inflacji będziemy mówić jeżeli taka sytuacja będzie miała miejsce w sposób stały i długoterminowy. Dzisiaj mówimy o otwarciu gospodarki i pędzącej gospodarce po chociażby siedmiu miesiącach zamkniętych lokalach gastronomicznych. To naturalny proces, który – mam nadzieję – ma krótkoterminową trwałość i w ciągu kilku tygodni te ceny same się ustabilizują.
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych jak podał Główny Urząd Statystyczny – w maju wzrosły o niemal 5 procent rok do roku. To oznacza, że ceny w polskiej gospodarce rosły najszybciej od 10 lat. Według danych Eurostatu mamy obecnie najwyższą inflację w Unii Europejskiej.
Do wysłuchania rozmowy z wiceminister Olgą Semeniuk zaprasza Aleksandra Skrago
Autor: A.Skrago
Redakcja: Ł.Węglewski