Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 19 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Olga Semeniuk: Koronawirus nauczył mnie ogromnej pokory

Wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk. Fot. K. Olszewski

– To szansa na nadrobienie zaległości i odnalezienie się na rynku po pandemii – tak wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk określiła Polski Inkubator Rzemiosła.

Dzięki otwartemu konkursowi dla Izb Rzemieślniczych poprawi się konkurencyjność działających w nich fachowców – podkreśla gość Porannych Pytań Radia Olsztyn.

Program kierowany jest do wszystkich rzemieślników zrzeszonych w Polskim Związku Rzemiosła. Celem projektu jest przede wszystkim nadrobienie zaległości w transformacji cyfrowej, tak bardzo ważnej w czasie postpandemicznym.

O dofinansowania na nowy sprzęt i oprogramowanie, ale także branżowe szkolenia będzie można aplikować od połowy lipca. Każda Izba będzie mogła dostać 20 tysięcy złotych dofinansowania, cały budżet programu Polski Inkubator Rzemiosła to 10 milionów i przewidziany jest na 10 lat.
To nie problem inflacji, lecz galopująca gospodarka po miesiącach zamknięcia z powodu pandemii – tak Olga Semeniuk odniosła się do rosnących w Polsce cen. Wiceminister podkreśla, że to zjawisko naturalne i obserwowane obecnie w wielu krajach Europy.

O problemie inflacji będziemy mówić jeżeli taka sytuacja będzie miała miejsce w sposób stały i długoterminowy. Dzisiaj mówimy o otwarciu gospodarki i pędzącej gospodarce po chociażby siedmiu miesiącach zamkniętych lokalach gastronomicznych. To naturalny proces, który – mam nadzieję – ma krótkoterminową trwałość i w ciągu kilku tygodni te ceny same się ustabilizują. 

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych jak podał Główny Urząd Statystyczny – w maju wzrosły o niemal 5 procent rok do roku. To oznacza, że ceny w polskiej gospodarce rosły najszybciej od 10 lat. Według danych Eurostatu mamy obecnie najwyższą inflację w Unii Europejskiej.

Do wysłuchania rozmowy z wiceminister Olgą Semeniuk zaprasza Aleksandra Skrago 

00:00 / 00:00

Autor: A.Skrago
Redakcja: Ł.Węglewski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Poranne Pytania, Olga Semeniuk
Polski Inkubator Rzemiosła ma być wsparciem dla małych i średnich przedsiębiorstw

Na 20 tysięcy złotych dofinansowania będą mogły liczyć Izby Rzemieślnicze w całej Polsce. Rusza Polski Inkubator Rzemiosła - program, który ma wzmocnić działalność organizacji samorządu gospodarczego...

Zamknij
RadioOlsztynTV