Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 4 °C pogoda dziś
JUTRO: 4 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Około 150 oszukanych klientów, straty szacowane na 60 milionów złotych. Policja zatrzymała dwie osoby w związku z piramidą finansową

Ełccy kryminalni zatrzymali 30-letnią mieszkankę miasta. Kobieta stworzyła piramidę finansową i oszukała około 150 osób, które mogły jej powierzyć nawet 60 mln zł. W związku z tą sprawą zatrzymano także 29-letniego partnera kobiety. Sąd Rejonowy w Ełku aresztował oboje na 3 miesiące.

Kobieta prowadząc firmę zajmującą się doradztwem finansowym i pośrednictwem kredytowym, pod pozorem współpracy z jedną z firm finansowych, wprowadziła w błąd pokrzywdzonych co do zamiaru i sposobu zainwestowania środków finansowych pochodzących z kredytów bankowych zaciągniętych przez pokrzywdzonych. Współpraca ta w rzeczywistości nie miała miejsca – powiedział rzecznik warmińsko-mazurskiej policji komisarz Krzysztof Wasyńczuk.

00:00 / 00:00

Wśród jej klientów są osoby, które zaciągnęły kredyty i przekazały jej bezpośrednio 500 tys. czy nawet 900 tysięcy złotych. Zdarzały się przypadki, że pokrzywdzeni podpisywali wnioski kredytowe in blanco, tj. bez wpisanej kwoty. Ponadto każda osoba przystępująca do projektu musiała podpisać „klauzulę poufności”. Za jej złamanie groziła kara 5 milionów złotych. Kwotę tę wymyślili twórcy przestępczego procederu.

Kobieta obiecywała swoim klientom szybki wysokoprocentowy zysk, nawet na poziomie 30-40 % w kwartale. Chcąc wzbudzić zaufanie 30-latka początkowo wywiązywała się z przyjętych zobowiązań i wypłacała swoim klientom stosowną „dywidendę”. Zdarzało się też, że proponowała zainwestowanie także tych środków. Wszystkie te zabiegi osłabiały czujność pokrzywdzonych, a jednocześnie napędzały nowych klientów. Znaczna część z pokrzywdzonych to bliżsi lub dalsi znajomi, a nawet członkowie jej rodziny. Dotychczas wysłuchani pokrzywdzeni podkreślali, że kobieta była bardzo wiarygodna i wzbudzała ich zaufanie, w związku z czym nie mieli oporów by powierzyć jej swoje pieniądze.

Zgromadzony materiał pozwolił na przedstawienie kobiecie zarzutu oszustwa w stosunku do mienia znacznej wartości, a także zarzut prania pieniędzy.  W związku ze sprawą zatrzymano także 29-letniego partnera kobiety. Prokurator przedstawił mu zarzut prania pieniędzy. Na wniosek prokuratury Sąd Rejonowy w Ełku aresztował oboje na trzy miesiące. Teraz grozi im kara pozbawienia wolności do lat 10.

Policjanci zabezpieczyli majątek pary, tj. nieruchomości i mienie ruchome o łącznej wartości 3 500 000 zł.

Policja apeluje o zachowywanie zdrowego rozsądku, by nie dawać się obietnicom nazbyt łatwego i szybkiego wzbogacenia się.

 

Źródło: KWP Olsztyn
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pieniądze, policja, oszustwo, zatrzymanie, oszuści, video
Psychoza w Olsztynku. Sprawą rzekomych porwań dziewcząt zajęła się policja

Wszystko zaczęło się od informacji o dwóch mężczyznach jeżdżących starą krajową siódemką i wciągających siłą do auta czekające na przystankach autobusowych dziewczęta. - Takiego zgłoszenia policja...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV