Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ogniska ptasiej grypy w powiecie elbląskim. „Nieuczciwi hodowcy sprzedawali chore kury rolnikom”

Występowanie wysoce zjadliwej grypy ptaków stwierdzono w Zwierznie w gminie Markusy oraz w Karczowiskach Górnych i miejscowości Rozgart w gminie Gronowo Elbląskie.

Są to ogniska wtórne związane z zakupem zarażonych kur z powiatu żuromińskiego – mówi powiatowy lekarz weterynarii Alicja Czebiołko.

W województwie mazowieckim jest około stu ognisk, szczególnie w powiecie żuromińskim i mławskim. Jest to zagłębie jeśli chodzi o stada reprodukcyjne kur jak i niosek. Nieuczciwi hodowcy, a szczególnie przewoźnicy zwierząt, wywozili kury z tych powiatów i sprzedawali je rolnikom.

00:00 / 00:00

Łącznie utylizacji poddano ponad 400 kur. Przeprowadzono także dezynfekcje gospodarstw hodujących drób.

„Powiadomiliśmy mieszkańców o pojawieniu się ognisk ptasiej grypy i monitorujemy sytuację” – mówi wójt gminy Gronowo Elbląskie Marcin Ślęzak.

Mieszkańcy gminy zostali poinformowani o wystąpieniu zagrożeni. Pracownicy na bieżąco zbierają informacje od mieszkańców gminy o posiadanym drobiu. Drogi gminne zabezpieczyliśmy w maty dezynfekujące. Wszystko jest na bieżąco weryfikowane i sprawdzane.

00:00 / 00:00

Ostatni raz ogniska ptasiej grypy w powiecie elbląskim występowały 14 lat temu.

 

Autor: A. Pastuszka
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w gospodarstwo, powiat elbląski, hodowcy, ognisko, ptasia grypa
Kolejne ogniska ptasiej grypy w regionie. Straty sięgają milionów. „Tak źle jeszcze nie było”

6 nowych ognisk ptasiej grypy w województwie warmińsko-mazurskim - potwierdziły służby weterynaryjne. Łącznie, od początku roku, to już 20 ognisk. "Tak źle jeszcze nie było" -...

Zamknij
RadioOlsztynTV