Odtworzą obelisk upamiętniający Mazurów z Kajkowa
Gmina Ostróda odtworzy historyczny obelisk upamiętniający Mazurów ze wsi Kajkowo, którzy polegli podczas I wojny światowej. Tablicę z nazwiskami i inne elementy tego pomnika – zniszczonego w 1946 roku – odnaleziono kilka dni temu w ziemi podczas remontu drogi.
Są to dwie połamane metalowe tablice, żelazny krzyż i figura pruskiego orła, która kiedyś osadzona była na szczycie monumentu.Na jednej z tablic są nazwiska oraz daty urodzin i śmierci 19-tu mieszkańców Kajkowa, którzy polegli podczas I wojny.
Na drugiej umieszczony jest niemiecki napis upamiętniający bohaterów. Większość nazwisk na odnalezionej tablicy, mimo niemieckiego zapisu, zachowała typowo polskie brzmienie. Można więc przypuszczać, że byli Mazurami pruskimi, czyli potomkami polskich osadników z Mazowsza.
Pomnik istniał do 1946 roku. Skuto z niego wtedy wszystkie elementy, które uznano za niemieckie. Nowi mieszkańcy wsi, którzy trafili tam po wojnie, przerobili monument na kapliczkę.
Sekretarz gminy Ostróda Cezary Wawrzyński powiedział, że dzięki odnalezionym elementom monumentu, historyczny pomnik będzie częściowo odtworzony na terenie cmentarza wojennego nad jeziorem Sajmino. Zachowały się tam groby żołnierzy niemieckich i rosyjskich oraz kamień poświęcony seminarzystom poległym w latach 1914-18.
W powiecie ostródzkim historyczne tablice z nazwiskami poległych parafian zachowały się m.in. w kościołach ewangelickich w Ostródzie i Kraplewie, w kościele w Glaznotach oraz kaplicy w Lipowie. (as)