Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Odpowiednie nawodnienie niezbędne w ciąży i w okresie karmienia

fot. fotolia.com

 

W okresie ciąży powinno się pić 2,3 l wody dziennie, podczas karmienia 2,7 l – podaje prof. Beata Pięta. Odpowiednie nawodnienie organizmu jest niezbędne do zachowania zdrowia kobiety oraz rozwijającego się dziecka – mówi ambasadorka kampanii „Mamo, pić!”.

Redakcja: Wiele mówi się o prawidłowym nawadnianiu organizmu człowieka, zwłaszcza latem. Jak ważne jest to w przypadku kobiet w ciąży i podczas okresu karmienia?

Beata Pięta: Do prawidłowego funkcjonowania organizmu kobiety ciężarnej, karmiącej oraz rozwijającego się dziecka potrzebna jest codzienna podaż wody w odpowiedniej ilości. Bowiem woda jest kluczowym składnikiem dla organizmu człowieka. Występuje ona w każdej komórce naszego ciała. Wszystkie reakcje w organizmie człowieka zachodzą w środowisku wodnym. Woda stanowi 55-60 proc. masy ciała kobiety znajdującej się w okresie prokreacji, u 24-tygodniowego płodu stanowi aż 88,6 proc., a tkanki noworodka w 74 proc. zbudowane są z wody. Odpowiednie nawodnienie organizmu jest więc niezbędne do zachowania zdrowia kobiety oraz rozwijającego się dziecka w tym szczególnym okresie.

Redakcja: Czy kobieta w ciąży bądź karmiąca piersią powinna pić więcej wody?

B.P.: Tak, zarówno kobiety ciężarne, jak i karmiące mają zwiększone zapotrzebowanie na spożycie wody. Wynika to z ich stanu fizjologicznego – w trakcie ciąży woda jest niezbędna do produkcji płynu owodniowego oraz prawidłowego rozwoju i funkcji tkanek płodu, a w trakcie karmienia wzrost zapotrzebowania wynika głównie z produkcji mleka na poziomie wystarczającym dla prawidłowego rozwoju noworodka. Mleko kobiece składa się w 87 proc. z wody, a dziecko karmione mlekiem matki na żądanie nie wymaga dodatkowego nawadniania.

Redakcja: Ile płynów dziennie w trakcie ciąży, a następnie karmienia piersią powinna pić?

B.P.: W ciąży ilość spożywanej wody powinna wzrosnąć do około 2,3 l na dobę, a w okresie karmienia piersią do 2,7 l na dobę.

Redakcja: Czy powinna to być tylko woda? Czy herbata oraz inne napoje, a także zupy również się liczą?

B.P.: Napojem, który najlepiej nawadnia organizm kobiety w ciąży i matek karmiących jest naturalna woda mineralna. Soki owocowe i napoje kolorowe ze względu na występujące w nich cukry, nie są polecane jako podstawowe źródło płynów. Do napojów, które mogą sprzyjać odwodnieniu organizmu należy czarna i zielona herbata oraz kawa naturalna, które zaleca się ograniczyć w przypadku ciąży oraz karmienia piersią. Nie zaleca się także uzupełniania niedoboru płynów przy pomocy napojów energetyzujących. Zawierają one kofeinę i taurynę, które działają pobudzająco.

Źródłem wody w diecie są oczywiście produkty spożywcze, a zwłaszcza warzywa i owoce – zawierające od 87-95 proc. wody. Zupy również charakteryzują się wysoką zawartością wody. Należy jednak pamiętać, że produkty spożywcze, nawet te z wysoką zawartością wody powinny być traktowane jako dodatkowe, a nie podstawowe źródło nawodnienia, ze względu na zawartość innych komponentów takich jak np. składniki odżywcze.

Z Beatą Piętą, profesor poznańskiego Uniwersytetu Medycznego i ambasadorką kampanii „Mamo, pić!”, której organizatorami jest Polskie Towarzystwo Położnych oraz Kropla Beskidu, rozmawiała Paulina Persa

 

Źródło: PAP Life
Autor: Ł. Sadlak

Więcej w woda, ciąża, nawodnienie, Beata Pieta
Sejm przyjął nowe prawo wodne. Cena wody dla mieszkańców nie wzrośnie – zapewnia minister

Jego wprowadzenie jest niezbędne dla wypełnienia obowiązków wobec Unii Europejskiej oraz zapewnienia racjonalnego gospodarowania wodami i bezpieczeństwa przeciwpowodziowego – podkreśla minister środowiska - Jan Szyszko. Przyjęte...

Zamknij
RadioOlsztynTV