Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna, Region, Regiony
Odławiają i obrączkują ptaki. Akcja Karmnik pomaga ornitologom w badaniach
Jaka jest liczebność zimujących na danym terenie ptaków, jak długo żyją i skąd pochodzą? Na te wszystkie pytania odpowiedź ma dać akcja Karmnik.
Polega ona na odławianiu ptaków w określonych miejscach i obrączkowaniu ich. To już kolejna odsłona ornitologicznego projektu, który wystartował w 2006 roku.
Jak wyjaśnia ornitolog i obrączkarz Dariusz Górecki, każdego roku widać zmiany w ornitologii zwanej awifauną.
Widać, że część gatunków, które wcześniej migrowały i nie zostawały na zimę, jak zięby czy rudziki, od kilku klat mnożna zauważyć w czasie akcji Karmnik. Coraz więcej ptaków próbuje przezimować na naszym terenie i jest to związane z cieplejszymi zimami.
Akcja Karmnik odbywa się cyklicznie od 2006 roku. W tym sezonie zimowym rozpoczęła się na początku grudnia i potrwa do końca lutego – wyjaśnia Dariusz Górecki.
Badamy ich pochodzenie. Skąd przylatują ptaki, które zostają zimą. Badamy wątki atmosferyczne, bo sezon sezonowi nie jest równy. Jaka jest ich struktura wiekowa i płciowa? Czy więcej jest dorosłych ptaków czy młodych? Samców czy samic? Można sobie wyznaczyć wiele celów badań. W ciągu minionych lat dzięki naszym pytaniom powstało już kilka prac naukowych.
Tylko w pierwszy weekend tegorocznej akcji w czternastu lokalizacjach w kraju odłowiono i oznakowano 1353 ptaki. Najwięcej było sikorek bogatek i modraszek.
Autor: I. Malewska
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy