Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -16 °C pogoda dziś
JUTRO: -11 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ich krew uratuje czyjeś życie

Krew oddali mieszkańcy Olsztyna i samorządowcy. Fot. A. Podbielska

Mieszkańcy Olsztyna i samorządowcy odpowiedzieli na apel Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Oddali krew w mobilnym punkcie poboru, który stanął przed Urzędem Wojewódzkim.

Do akcji przyłączył się także wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki, który jest Honorowym Dawcą Krwi i po raz 18. podzielił się tym cennym darem życia. – Co roku w okresie wakacyjnym mniej osób oddaje regularnie krew. Natomiast potrzeba jest duża, ponieważ dochodzi do większej liczby wypadków – tłumaczy Artur Chojecki. – Warto angażować się w takie akcje. Zachęcam do oddawania krwi. Jak zapewnił wojewoda, boli tylko wkłucie. Potem trzeba tylko współpracować z maszyną, która pobiera krew.

00:00 / 00:00

Wojewoda Artur Chojecki oddał krew po raz 18. Fot. A. Podbielska

Na Warmii i Mazurach maleje liczba dawców, a cenna jest każda grupa. Akcje honorowego krwiodawstwa organizowane są w całym województwie. Angażują się w nie m.in. przedstawiciele służb mundurowych. Jak podkreślają, podjęcie decyzji o oddaniu krwi daje dużo satysfakcji z tego, że można uratować czyjeś życie. Ponadto dawcy zwiększają również swoje bezpieczeństwo. Po pierwszym oddaniu krwi poznajemy jej grupę. To bardzo cenna informacja, która może wielokrotnie się przydać.

Oddawanie krwi jest bezpieczne. Na wszystkich etapach używa się wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku. Krwiodawcą może zostać każda zdrowa osoba w wieku od 18 do 65 lat, ważąca powyżej 50 kilogramów.

Zobacz TUTAJ jak wygląda proces oddawania krwi w siedzibie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa

W kolejnych dniach autobus RCKiK odwiedzi następujące miasta:

8.07 – Szczytno

9.07 – Olsztyn

9.07 – Grodziczno

11.07 – Ostróda

12.07 – Barczewo

13.07 – Mrągowo

14.07 – Kętrzyn

15.07 – Giżycko

16.07 – Grunwald

16.07 – Biskupiec Pomorski

16.07 – Jedwabno

19.07 – Bartoszyce

20.07 – Biskupiec

 

(apod/kos)

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wojewoda, krew, krwiodawstwo, Artur Chojecki, Regionalne Centrum Kwiodawstwa i Krwiolecznictwa, RCKiK
Zaczął się trudny czas dla banków krwi

Podczas wakacji rośnie zapotrzebowanie na krew - również na Warmii i Mazurach. Jak tłumaczy Grażyna Kula, dyrektorka Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie, powodem jest...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV