Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: -1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Oddaj krew podczas urlopu na Warmii i Mazurach. Jaka grupa jest potrzebna?

– Zapasy krwi jakie mamy wystarczą na 2-3 tygodnie – mówią pracownicy olsztyńskiego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Jak co roku wraz z początkiem sezonu urlopowego pojawia się apel o oddawanie krwi.

Obecnie najbardziej potrzebna jest krew grupy 0 Rh-. To najbardziej uniwersalna grupa ze wszystkich. Może być przetoczona każdemu. Natomiast osoby należące do grupy 0 są jednocześnie najbardziej wymagającymi biorcami – mogą otrzymać krew wyłącznie tego samego rodzaju.

Doktor Jarosław Zwierzyński zachęca do zaplanowania wizyty nawet podczas urlopu.

Zachęcamy tych, którzy jeszcze się wahają i tych, którzy zaplanowali urlopy, żeby przychodzili do nas. Na naszej stronie internetowej można się zarejestrować, a w sytuacjach szczególnych, gdy nie ma miejsca można się zarejestrować.

Jak mówi dr Jarosław Zwierzyński z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa, honorowym dawcą krwi może zostać osoba w wieku od 18 do 65 lat, ważąca ponad 50 kg. Krew można oddać także podczas urlopu na Warmii i Mazurach.

Coraz częściej zaczynają przychodzić do nas dawcy z całej Polski, którzy tu odpoczywają. System kwalifikowania dawców, ich ewidencji i rejestracji jest ogólnopolski. Dlatego wiedza o każdym dawcy, który do nas przyjdzie jest na tyle duża i bezpieczna, że możemy śmiało kwalifikować każdą osobę zgłaszającą się do Centrum Krwiodawstwa.

W Olsztynie krew można oddawać w siedzibie RCKiK przy ulicy Malborskiej 2 oraz w najbliższych dniach w punktach terenowych, m.in. w Morągu, Orzyszu, Ostródzie i Suszu. Na stronie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa można także znaleźć miejsca, w których pojawi się ambulans.

 

Autor: I. Malewska
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w krew, dawca, krwiodawstwo, regionalne centrum krwiodawstwa i krwiolecznictwa
W całym kraju brakuje krwi. Apel do dawców

W całym kraju jest zwiększone zapotrzebowanie na krew i jej składniki – informuje Narodowe Centrum Krwi i apeluje do honorowych dawców o oddawanie krwi. Bieżące stany...

Zamknij
RadioOlsztynTV